Kromme komkommers en ander vreemdgevormd fruit en groente mogen weer worden verkocht in de supermarkt. Dat heeft de EU vandaag beslist.
De 27 EU-landen hebben veel van de Europese regels over de vorm van groente en fruit afgeschaft. De lidstaten vinden die regels overbodig.
Aanduiding
Voor tien soorten blijven de huidige regels nog gelden. Het gaat onder meer om de vorm van tomaten en appels. De tien soorten vertegenwoordigen driekwart van de handel in de Europese Unie.
De raargevormde exemplaren van die soorten mogen alleen worden verkocht met speciale aanduiding van hun buitenissige vorm.
Handel
Minister Gerda Verburg van Landbouw had eerder al aangegeven voor afschaffing van de vormregelst te zijn. Volgens de minister heeft de vorm van groente en fruit niets te maken met kwaliteit.
Toch zijn de regels ooit niet voor niets bedacht; de afspraken moesten internationale handel bevorderen. Anders zouden komkommers uit het ene land in het andere land geweigerd kunnen worden omdat ze er anders uitzien.
Dalende prijzen
Bij een eerdere stemming in Brussel kwam het voorstel er niet door. Vooral Zuid-Europese landen wilden liever de richtlijnen houden.
Critici van het voorstel denken dat de prijzen voor groente en fruit zullen dalen omdat nu ook een mindere kwaliteit in de winkels komt te liggen.
Bodymilk
Maar of de kromme komkommers wel in de winkel terecht komen is nog maar de vraag, dat hangt vooral af van de voorkeuren van de consument.
Als die alleen rechte komkommers wil kopen, zullen de kromme komkommers gedoemd zijn om versnipperd te worden in een kant en klare salade of verwerkt in een bodymilk met komkommerextract.

»
»
»