Chicago, the days after

Door verslaggever Dick Jansen



Welbeschouwd leeft Chicago sinds dinsdag nog steeds in een roes. " Ik ben nog high", zei Marcella, de zwarte concierge tegen mij toen ik woensdagochtend na een hele korte nacht weer op pad ging met cameraman Hans Struik en verslaggever Gerri Eickhof naar Sullivan House High School op de South Side, het grootste zwarte getto van Amerika, waar Obama als buurtwerker actief was in de jaren tachtig. Voor haar kantoortje bij de ingang, maakt ze spontaan een vreugdedansje om haar bewering kracht bij te zetten. Met een highfive-gebaar vroeg ze mij om met haar gevoel van gelukzaligheid in te stemmen. In de dagen voor dinsdag, had ze nauwelijks kunnen slapen; al eerder haar stem uitgebracht om die alvast voor Obama veilig te stellen, en bewoners en bezoekers van haar condominium-gebouw quasi-grappenmakend aangespoord om vooral toch op Obama te stemmen.



De sfeer op de alternatieve highschool, midden in dit desolate deel van de South Side was niet anders. Ooit produceerden de hoofdzakelijk zwarte arbeiders van de South Side een kwart van alle geallieerde tanks van de Tweede Wereldoorlog. Nu lijken deze woonwijken nog het meest op een post-industrieel maanlandschap.



Sullivan House herbergt ruim 130 jongeren van 18 tot 21 jaar die een tweede kans op een diploma, i.e. een betere toekomst buiten het getto, nastreven. Ooit kwamen ze in aanraking met justitie, faalden ze op de reguliere highschool, raakten zwanger, of gevangen in het meest realistische toekomstscenario van het getto-leven voor jongens: "gangbanging" met  jeugdige lotgenoten door het veiligstellen van de lokale drugsmarkt.







Laatste barriere geslecht

Maar deze jongeren hadden eerder al de fundamentele keuze gemaakt om daaraan te willen ontsnappen. Door zich aan te melden voor een tweede kans op een middelbare schooldiploma via deze alternatieve route. Nu verklaarden de jongeren stuk voor stuk voor de camera dat met de verkiezing van Obama de laatste barriere ook voor hen was geslecht. Niet dat ze meteen concreet aanspraak maken op een betere toekomst. Zo realistisch zijn ze wel. Maar de teerling is in hun ogen geworpen.



Er is sinds dinsdag iets radicaal veranderd, ook voor hen werd een perspectief geopenbaard dat tot daarvoor voor hen onbereikbaar bleef. Het hoogste en meest eerzame ambt van het land ligt nu ook voor zwart Amerika in het verschiet. Hoewel de betekenis daarvan ook nu nog theoretisch lijkt, lieten hun uitgelaten reacties zien hoezeer ze van de symboliek doordrongen zijn. Zoals een jonge ongetrouwde moeder zei: " Ik keek naar mijn twee kinderen en dacht, ze kunnen nu president worden".



In Health Community, het medisch centrum op W.Chicago Avenue,  dat  ruim 6000 onverzekerde patienten medische zorg verleent, heerst er ook een sfeer van opluchting en hooggespannen verwachtingen op betere tijden. Obama heeft een hervorming van het peperdure en voor 46 miljoen Amerikanen onbereikbare zorgstelsel beloofd. De vrijwillige verplegers en artsen tonen zich evenals de patienten optimistisch over de toekomst tegenover radioverslaggever Mattijs van de Wiel.







Dagtoerisme

In de wijk van Obama, Hyde Park, lopen de bewoners lichtvoetig en glimlachend door 53th Street, de lokale winkelstraat van dit welgestelde deel van de South Side. Nog steeds is Obama het gesprek van de dag. In de supermarkt, bij de kiosk en op andere plekken waar de losse krant te koop is wordt nog steeds gevraagd naar de kranten van woensdag, daags na Obama's verkiezing. Tevergeefs. Ook de editie van de Chicago Tribune van donderdag met de foto-bijlage van de bijeenkomst in Grant Park, onder de title "Jubilation"  is een collector's item geworden .



Banieren aan de lantaarnpalen van 53th Street dragen naast een portret van Obama de tekst: "Congratulations to Chicago's own Barack Obama, 44th President of the United States" Was getekend: Mayor Richard Daley. Op de hoek van South Lake Park en 55th Street verkoopt Walgreen's enorme hoeveelheden t-shirts, sweatshirts, baseballpetjes met opdrukken van Chicago's beroemdste zoon. De boekhandels hebben hun etalages heringericht met Obama's bestsellers en foto's van de inmiddels president-auteur.



En het eerste dagtoerisme is inmiddels zichtbaar geworden. In Grant Park, bij de faculteit van de University of Chicago waar Obama ooit doceerde, bij het universiteitsziekenhuis waar zijn vrouw Michelle nog steeds op de loonlijst staat, en bij de school van zijn kinderen, tevens op het campusterrein. Maar zijn huis op de hoek van Greenwood en Hyde Park Bouelvard kan nu niet meer vanuit de auto bekeken worden. De Secret Service heeft dat gedeelte van de straat nu permanent afgezet.



Vandaag gaan velen naar de kerk. In de vele zwarte kerken van de South Side zal het hallelujah deze zondag niet van de lucht zijn, maar van de hemel, al was het maar voor even.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Winst Obama voelbaar in ghetto van Chicago

De overwinning van Barack Obama maakt iets los, tot in de somberste wijken van zijn woonplaats, Chicago. Kansarme jongeren krijgen... het besef dat het leven ook hen misschien toch iets meer te bieden heeft.

Audio Gerelateerde audio

  • Wat doet Obama voor de onverzekerden? Onverzekerden, die hun huis moesten verkopen om hun ziekenhuisrekening te betalen. Zij speelden een hoofdrol in de strijd om het... Amerikaanse presidentschap. Beide kandidaten hadden plannen voor het probleem van de onverzekerden. Maar nu Obama gekozen is, is het de vraag of hij de oplossing ook echt gaat brengen. Mattijs van de Wiel doet verslag vanuit een centrum voor gratis gezondheidszorg in Chicago.

Video en Audio

Meer video en audio