In verschillende Amerikaanse staten zijn er wat problemen bij de stembureaus, vooral in Virginia. Daar zijn 400 klachten binnengekomen. Die gaan onder meer over stemlokalen die te laat open zijn gegaan en stembiljetten die niet aanwezig zijn.
Ook enkele verkiezingswaarnemers van de OVSE hebben kritiek geuit. De waarnemers stelden dat zij in Fort Lauderdale maar één stemlokaal mochten bezoeken.
Lange rijen
Op sommige plaatsen staan lange rijen voor de stembureaus in de Verenigde Staten. Naar verwachting stemt vandaag een recordaantal van 130 miljoen Amerikanen.
Kandidaten hebben gestemd
Inmiddels hebben beide presidents kandidaten gestemd. de Democratische presidentskandidaat Barack Obama en zijn running mate Joe Biden deden dat respectievelijk in Chicago en Wilmington.
Ook de republikeinse kandidaat John McCain bracht zijn stem uit in Phoenix in de staat Arizona. Running mate Sarah Palin stemde in haar woonplaats Wasilla in Alaska.
Campagnes gaan door
Ook Obama voert nog campagne. Hij vertrok na het uitbrengen van zijn stem naar de staat Indiana. Daar wordt traditioneel Republikeins gestemd, maar Obama hoopt daar op het laatste moment nog verandering in te brengen. De uitslag in Indiana wordt al vlak na middernacht onze tijd verwacht.
De eerste uitslagen in Amerika worden kort na middernacht verwacht. Er wordt vooral gekeken naar Pennsylvania, Ohio, Indiana, North Carolina en Florida. Voor zowel McCain als Obama zijn deze staten cruciaal om de 44ste president van Amerika te worden.
Bekijk hier het programma van de NOS verkiezingsnacht
Wilt u op de hoogte bljiven via SMS, klik dan hier
Senaat
De Amerikanen kiezen niet alleen een nieuwe president. Er zijn ook verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en voor 35 zetels in de Senaat. De verwachting is dat de Democraten hun meerderheid zullen uitbouwen.
De eerste stembureaus gingen traditiegetrouw afgelopen nacht open in twee gehuchten in New Hampshire, waar in totaal 120 mensen wonen.
In Dixville Notch won Obama en daarmee stemden de inwoners voor het eerst in 40 jaar op een Democraat. Ook een meerderheid van de inwoners van Hart's Location verkozen Obama boven McCain.
Early voting
Al ongeveer 27 miljoen Amerikanen brachten hun stem vervroegd uit. Dat is een recordopkomst.
Vooral Obama riep Amerikanen op gebruik te maken van de mogelijkheid van early voting. Hij hoopt veel nieuwe jonge kiezers te trekken en mensen die zelden of nooit naar het stembureau gaan.

video
video
»
»