Spanje was in 1975 bereid om oorlog te voeren tegen het buurland Portugal om de verspreiding van het communisme tegen te gaan. De Spaanse krant El País heeft daarvoor bewijzen gevonden in Amerikaanse archieven.
In 1975 was Arias Navarro premier van Spanje. Dat land werd toen officieel geleid door dictator Franco, die op sterven lag. Navarro deed Amerikaanse diplomaten een aanbod om Portugal aan te vallen om de linkse regering in dat land ten val te brengen.
Revolutie
In 1974 hadden linkse militairen in Portugal de rechtse dictatuur van Marcelo Caetano omver geworpen. Hij was de opvolger van de dictator António Oliveira Salazar. De 'Anjerrevolutie' maakte een eind aan ruim veertig jaar dictatuur in Portugal.
Arias sprak over een mogelijke oorlog met Portugal tijdens een gesprek in Jeruzalem met de toenmalige Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Ingersoll.
Geen interesse
In een document van 18 maart 1975 informeerde Ingersoll de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger over de ontmoeting met Arias.
Uit de archieven blijkt dat de Amerikanen geen interesse hadden in het Spaanse aanvalsplan.

»
»
»