Swing states onder de loep: Virginia

Bij de Amerikaanse verkiezingen zijn er altijd een paar zwevende staten; staten waarvan niet duidelijk is of de kiezers voor de Democraten of Republikeinen gaan stemmen. Juist deze staten maken uiteindelijk het verschil.



Welke staten zijn 'in play' en waarom? Deel zes van een serie gesprekken met lokale journalisten over hun swing state. Vandaag: Tyler Whitley, politiek verslaggever voor de Richmond-Times Dispatch in Richmond. Dagelijks doet hij verslag over de strijd voor het Witte Huis in de Old Dominion.

Door Jan Postma, bureau Washington



Tyler Whitley werkt als politiek verslaggever voor de Richmond Dispatch in Virginia, een battle ground state die regelmatig door de kandidaten bezocht wordt. McCain kwam al drie keer langs, Palin al zes keer en Biden vier keer. Obama spant de kroon met acht keer.

Gisteren was Whitley bij een bijeenkomst voor Palin, met een goede opkomst. "Er kwamen zo'n 7000 mensen op af, dat is meer dan Joe Biden haalde, daar kwamen maar zo'n 500 mensen op af. Palin krijgt de mensen hier oop de banken."

Hoewel Virginia de laatste jaren Republikeins stemde, staat Barack Obama volgens de laatste peilingen vrij ruim voor in de 'Old Dominion'. Whitley blijft echter voorzichtig. "Ik denk niet dat de peilingen helemaal kloppen. Obama heeft denk ik wel een lichte voorsprong, maar niet de tien punten die ik soms voorbij zie komen, het ligt veel dichter bij elkaar."

Virginia heeft al ruim veertig jaar niet meer voor een Democratische kandidaat gekozen. De laatste keer was in 1964, voor Lyndon Johnson. Whitley snapt wel waarom de peilingen dit jaar minder positief voor de Republikeinen zijn. "De meeste mensen hier weten voor wie ze gaan stemmen. Het verschil dit jaar is de toename van het aantal geregistreerde kiezers."

"De Obama-campagne heeft dat echt goed gedaan. En ze spenderen hier ook veel meer geld dan McCain, dus het is logisch dat je dit terugziet in de peilingen. De Republikeinen geven hier een stuk minder uit. Dat zijn ze zo gewend, ze hoefden nooit echt hard te werken voor deze staat."

Het Bradley-effect, waar de laatste maanden veel over gesproken werd, is in Virginia wel een factor, maar zal volgens Whitley niet voor grote verrassingen zorgen. "In '89 kozen we hier een zwarte gouverneur, Douglas Wilder. Hij stond in de peilingen ruim voor op zijn concurrent, maar haalde het uiteindelijk maar net. Wij noemen het Bradley-effect hier dan ook het Wilder-effect. Maar wat ik maar zeggen wil: hij haalde het wel. dus ik denk dat het ook bij deze verkiezingen wel mee zal vallen. Het scheelt hoogstens een paar procent."

"Virginia is duidelijk verdeeld. Het noorden is het economische hart en daar wonen de hoger opgeleiden. Dat lijkt qua bevolking eigenlijk meer op Washington. Onder Fredericksburg is het anders, daar begint het zuiden, daar wonen meer conservatieven."

Whitley is het dan ook met Nancy Pfotenhauer eens. Deze adviseur van McCain had het eerder over the real Virginia toen ze het conservatievere zuiden bedoelde. "Er was veel om te doen, maar er zit wel een kern van waarheid in."

Deze week kondigde burgerrechten organisatie NAACP een rechtzaak aan te zullen spannen tegen gouverneur Tim Kaine omdat er volgens de organisatie niet genoeg stemhokjes zijn in Virginia. Vooral in gekleurde wijken zou er een tekort zijn.

Whitley voorziet geen problemen. "Rijen zullen er heus wel zijn, maar dat zal mensen niet ontmoedigen. Ik snap niet wat de NAACP wil met deze rechtzaak. We hebben een Democratische gouverneur die als advocaat gespecialiseerd was in burgerrechten. Wat denken ze nou?"

Whitley denkt dat de laatste week spannend zal worden: "Voor de komende week verwacht ik een kleine verschuiving naar McCain. We hebben een Republikeins verleden, en ik denk dat veel mensen daar uiteindelijk toch weer op terug vallen. Maar McCains campagne slaat hier ook de laatste weken wel aardig aan. Het draait om the S-word: hij noemt Obama een quasi-socialist, en socialisten, daar houden ze hier niet zo van."

Andere swing states:

Nevada

Missouri

Florida

Colorado

Ohio

Overzicht van alle swing states

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio