Door redacteur gezondheidszorg Rinke van den Brink
De fusie die begin jaren negentig leidde tot het ontstaan van de IJsselmeerziekenhuizen moet ongedaan gemaakt worden.
Dat is het belangrijkste voorstel dat onderzoeker Leon Lodewick vandaag gaat doen om de IJsselmeerziekenhuizen van de ondergang te redden. Direct betrokkenen hebben dat aan de NOS verteld.
De Lelystadse vestiging van de IJsselmeerziekenhuizen kan dan overgenomen worden door een investeerder of door een ander ziekenhuis of zorgbedrijf. In Emmeloord kan eventueel een buitenpoli van het ziekenhuis in Lelystad komen.
Of en dat is heel veel waarschijnlijker het Antoniusziekenhuis uit Sneek kan dan de ziekenhuiszorg in Emmeloord overnemen.
Achmea
Zorgverzekeraar Achmea, de grootste in Flevoland, wil absoluut dat een ander ziekenhuis de Lelystadse vestiging van de IJsselmeerziekenhuizen overneemt.
Melanie Schultz van Haegen, lid van de Raad van Bestuur van Achmea, is bang dat particuliere investeerders vooral in het vastgoed van de ziekenhuizen geïnteresseerd zijn en minder in de kwaliteit van de zorg.
'Dan geef je alleen een kapitaalinjectie en komt er een andere raad van bestuur, maar geef je nog steeds dezelfde zorg met dezelfde mensen', zegt de Achmea-bestuurder. 'We moeten zo snel mogelijk van de slechte mensen af zodat er goede zorg geboden kan gaan worden.'
Antoniusziekenhuis
Gegadigden voor de overname van een van beide of beide locaties hebben tot 8 november de tijd om zich te melden. Maar in Emmeloord lijkt het onwaarschijnlijk dat een ander dan het Antoniusziekenhuis in het gat wil springen. In de praktijk heeft het Antoniusziekenhuis de rol van het Emmeloordse ziekenhuis al voor een groot deel overgenomen.
Het Antoniusziekenhuis heeft nu al een dependance in Emmeloord. Het ziekenhuis werkt aan een plan voor snelle nieuwbouw omdat de capaciteit van de huidige dependance te klein is. De toestroom van patiënten is daar dit jaar met 40% gestegen, vertelt Wouter van der Kam, de algemeen directeur van het ziekenhuis.
Van der Kam bevestigt ook dat het Antoniusziekenhuis de rol van het de locatie Emmeloord van de IJsselmeerziekenhuizen wil gaan overnemen. De kans dat een andere gegadigde daar nog tussenkomt is klein: de patiënten hebben immers al gekozen voor het Antoniusziekenhuis.
Investeerders
Of de locatie Emmeloord van de IJsselmeerziekenhuizen open blijft of gaat sluiten als de nieuwbouw van het Antoniusziekenhuis klaar is, is nog onduidelijk.
Er zijn een aantal investeerders geïnteresseerd in het overnemen van de locatie Lelystad. Het gaat onder meer om het consortium ONS Ziekenhuis IJsselmeer en zorgondernemer Loek Winter.
Winter, van huis uit radioloog, heeft recent een belang van 30 miljoen euro genomen in het Sint-Jansgasthuis in Weert. Verder heeft hij een keten van negen diagnostische centra verspreid over het land.
Het is niet duidelijk of er ook andere ziekenhuizen of bijvoorbeeld thuiszorgconcerns zijn die het ziekenhuis zouden willen overnemen.
Reistijd
Zorgverzekeraar Achmea, de dominante verzekeraar in Flevoland hecht vooral aan het openblijven van de locatie Lelystad. De verzekeraar vindt dat anders de reistijden voor patiënten naar Almere en Harderwijk - te groot worden.
In Emmeloord ligt dat anders, zegt een woordvoerder van Achmea. "Daar heeft het Antonius zijn dependance".

»