Storimans gedood door clusterbom

Cameraman Stan Storimans, die in augustus om het leven kwam in Georgië, was het slachtoffer van een Russische clusterbom. De munitie was afgevuurd met een type raket dat alleen de Russen gebruiken, zeggen deskundigen. 



Zij onderzochten de zaak in opdracht van minister Verhagen van Buitenlandse Zaken. Verhagen noemt de uitkomst van het onderzoek "bijzonder ernstig" en dat heeft hij de Russische regering ook duidelijk gemaakt.



Een clusterbom is een bom, granaat of raket die bestaat uit ongeveer 200 kleine bommetjes. Omdat er doorgaans veel burgerslachtoffers mee worden gemaakt, heeft een groot aantal landen het gebruik van de clusterbom verboden.  



Stan Storimans deed vanuit de stad Gori voor RTL verslag van de gevechten tussen Rusland en Georgië.



Geen militairen

Volgens minister Verhagen had in Gori nooit clustermunitie gebruikt mogen worden. "Het mag niet gebeuren dat clustermunitie op deze manier wordt ingezet. Er waren geen militaire troepen meer in Gori aanwezig en er zijn onschuldige burgers gedood", zei hij.



Minister Verhagen over het onderzoek





Verhagen wil donderdag tijdens de vergadering van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) aandringen op een politieke verklaring", waarin de Europese lidstaten en Rusland en Georgië beloven dat clusterwapens niet meer in dit soort situaties worden ingezet.



Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch bracht eerder op basis van eigen onderzoek al naar buiten dat Storimans was gedood door een clusterbom. Rusland ontkende dit toen.



Autoriteiten

Het onderzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken stond onder leiding van de Nederlandse oud-ambassadeur Jacobovits de Szeged en voormalig commandant van de Koninklijke Marechaussee, Minze Beuving.



Zij spraken onder meer met ooggetuigen, internationale organisaties, militaire experts en de Georgische en Russische autoriteiten. Er is ook gebruik gemaakt van technisch en forensisch materiaal en beeldmateriaal van de media.



Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

  • video Minister Verhagen over onderzoek Stan Storimans Cameraman Stan Storimans, die in augustus om het leven kwam in Georgië, was het slachtoffer van een... Russische clusterbom. Volgens deskundigen, die de zaak onderzochten in opdracht van minister Verhagen, was de bom van een type dat alleen door de Russen wordt gebruikt.
  • video Storimans gedood door clusterbom Cameraman Stan Storimans, die in augustus om het leven kwam in Georgië, was het slachtoffer van een... Russische clusterbom. Volgens deskundigen, die de zaak onderzochten in opdracht van minister Verhagen, was de bom van een type, dat alleen door de Russen wordt gebruikt.

Audio Gerelateerde audio

  • Storimans gedood door clusterbom De Nederlandse cameraman Stan Storimans kwam om door een Russische clusterbom, afgelopen augustus in Georgië. Dat werd toen al... vermoed, en nu bevestigd door een onderzoek in opdracht van minister Verhagen van Buitenlandse Zaken.

Video en Audio

Meer video en audio