Met drie grote banken in de financiële problemen en een overheid op het randje van bankroet, merkt het kleine IJsland misschien wel het meest van de wereldwijde kredietcrisis. Omdat het eilandstaatje met een kleine bevolking een bijzonder grote financiële sector kent, merken de burgers de gevolgen van de crisis onmiddellijk.
"Vorig jaar kon je een bank binnenlopen en werd je doodgegooid met goedkoop geld," herinnert een IJslander op straat. "Omdat nu niemand meer geld kan lenen, loopt alles vast."
Zo is de waarde van de IJslandse kroon in een week met dertig procent verminderd.
Hamsteren
De terugval in waarde is meteen te merken in de winkels. Omdat het eiland veel producten moet importeren zijn de prijzen in de supermarkt flink omhoog gegaan.
"Pindakaas was drie weken geleden nog 419 kronen, nu is het 639", zegt een winkelier die nu dagelijks met de prijstang door de winkel moet. "Biscuitjes zijn van 169 naar 219 gegaan in een week. Olijfolie ging van 698 naar 1029."
In de IJslandse media wordt al een run op olijfolie genoemd. Iedereen probeert te hamsteren voordat de producten nog duurder worden, waardoor de prijs verder wordt opgedreven.
"Het lijkt wel een oorlogssituatie. Telkens als ik ga winkelen zijn er mensen die groot inslaan," zegt een verbaasde consument.
Euro
"We proberen te voorkomen dat de prijzen te hard stijgen. We vangen zelf de klappen op om onze kopers te ontlasten," zegt de winkelier, "maar dat houden we ook niet lang vol."
Om de koersval van de nationale munt op te vangen heeft de regering de kroon aan de euro gekoppeld.
"Een jaar geleden was de euro nog niet zo populair hier", valt een in Reykjavik wonende Brit op, "Nu voelen mensen er al meer voor."
Deel deze pagina

»
»
»