De Amerikaanse presidentskandidaten Obama en McCain hebben vannacht voor het eerst met elkaar gedebatteerd op televisie. Daarin noemde McCain z'n tegenstander Obama meerdere malen naïef.
Zo keurt McCain het plan van Obama af om zonder voorwaarden vooraf te praten met landen als Iran en Noord-Korea. Ook vindt McCain dat Obama weigert in te zien dat Amerika aan de winnende hand is in Irak.
Werkgelegenheid
Om de economie te versterken overweegt McCain om alle uitgaven te bevriezen, behalve die van Defensie. Bovendien wil hij de belasting voor internationale bedrijven verlagen om de werkgelegenheid op peil houden.
Obama verwijt McCain vooral een voortzetting van het beleid van president Bush, inclusief de overheidsuitgaven die Obama een "uitgavenorgie" noemde.
Rijken
Verder vindt Obama dat vooral de rijken baat hebben bij de plannen van McCain. Obama wil een belastingverlaging voor 95 procent van de werkende gezinnen.
Over de strijd tegen het terrorisme zegt Obama dat Amerika niet naar Irak had moeten gaan en zich op Afghanistan had moeten concentreren. Volgens hem is al-Qaida nu gevaarlijker dan in 2001.
Reddingsplan
Beide kandidaten zijn optimistisch over het reddingsplan voor de financiële wereld waaraan in Washington wordt gewerkt. Ook zijn ze het met elkaar eens dat Iran een bedreiging voor de wereld is wanneer het land kernwapens zou hebben.
De Amerikaanse Senaat heeft een plan om 60 miljard dollar te investeren in de economie afgewezen. Het was een plan van de Democraten, waarin onder meer de sociale voorzieningen worden uitgebreid voor mensen die in financiële problemen komen. Ook wilden de Democraten investeren in infrastructurele projecten om de werkgelegenheid te stimuleren.
Reacties op het debat van Amerikaanse kiezers
De Republikeinen vonden het plan een verspilling van belastinggeld. De onderhandelingen over het reddingsplan voor de financiële wereld van 700 miljard dollar zijn nog bezig.
Volgens Amerikaansen kranten won geen van de kandidaten dit debat overtuigend. Er waren geen fouten, maar ook weinig treffers, concludeerde de LA Times.
U kunt hier nogmaals het hele debat bekijken

video
video
video
»
»
»