Paul Newman overleden

"Ik werd niet gedreven door een innerlijke drang om acteur te worden, ik was op de vlucht voor de handel in sportartikelen". Paul Newmans vader had een winkel in die business in Ohio, waar de acteur in 1925 geboren werd.



Een woordvoerder maakte vandaag bekend dat de Amerikaanse acteur op 83-jarige leeftijd is overleden. Newman leed al geruime tijd aan kanker en had recentelijk de behandelingen stopgezet.







Voordat hij met zijn mooie hoofd met staalblauwe ogen bekend werd als acteur, studeerde hij drama en economie, verkocht hij encyclopedieën aan de deur en was hij artillerist tijdens de Tweede Wereldoorlog. In 1953 kreeg hij zijn eerste rol in het theater op Broadway in het stuk Picnic. Het waren duidelijk andere tijden dan nu, want zijn uiterlijk werkte tegen hem. Toen Picnic op toernee ging, werd hij ontslagen omdat hij te mooi was.



Biefstuk

Zijn eerste film verscheen in 1954, The Silver Chalice, een kostuumdrama waar hij zich de rest van zijn leven voor zou schamen: hij vond dat hij slecht werk afgeleverd had. Twee jaar later had hij zijn eerste succes te pakken met Somebody Up There Likes Me, waarin hij de bokser Rocky Graziano vertolkte. In 1957 leerde hij zijn tweede vrouw, actrice Joanne Woodward, kennen tijdens de opnames van The Long, Hot Summer. Hij was toen nog getrouwd met actrice Jackie Witte, met wie hij drie kinderen had. 



Newman zou tot zijn dood bij Woodward blijven. In januari 2008 waren ze 50 jaar getrouwd. Een zeldzaamheid in Hollywood. De tabloids konden nooit smeuïg uitpakken met verhalen over Newman met andere vrouwen. "Waarom een hamburger halen als je thuis een biefstuk hebt?"







Na films als het broeierige Cat on a Hot Tin Roof klom Newman in de jaren 60 op tot superster-status. Hij begon ook te regisseren. In 1969 verscheen hij voor het eerst met Robert Redford op het scherm in de western Butch Cassidy and the Sundance Kid. De film kreeg vier Oscars. De jaren 70 brachten klassiekers voort als The Sting (wederom met Redford) and The Towering Inferno. Critici hebben het meeste lof voor zijn werk in de jaren 80.



In 1987 kreeg hij eindelijk een Oscar voor zijn rol in The Color of Money. In de film speelde hij opnieuw de rol van biljard-sjacheraar 'Fast' Eddy Felson, een personage dat hij eerder in The Hustler (1961) had gespeeld.



Fragment uit 'The Color of Money' met Helen Shaver (1986)

 





Een paar jaar geleden zei Paul Newman over zijn acteerverleden: "Ik kan er niet tegen om naar een film te kijken die ik heb gemaakt voor 1990. Misschien 1985. Het heeft geen zin om te proberen om het uit te leggen. Ik word er gek van, dus ik kijk gewoon helemaal niks". 



Vorig jaar maakte de acteur bekend nooit meer te zullen acteren. Hij was niet meer in staat te werken op het niveau dat hij wilde. "Je begint je geheugen te verliezen, je begint je zelfvertrouwen te verliezen, je begint je inventiviteit te verliezen". Zijn laatste acteerklussen waren inspreekwerk, waaronder Cars. Daarin gaf hij Doc Hudson, een beroemde race-auto met een rijk verleden, een stem.



In zijn normale leven was Newman ook een hartstochtelijke autosportliefhebber. Samen met Carl Haas bezat hij een eigen raceteam. Hij kwam eind jaren 60 voor het eerst in aanraking met de sport, toen hij voor de film Winning een coureur moest spelen. In 1979 werd hij tweede in de 24 uur van Le Mans en in 1995 won hij zelfs de 24 uur van Daytona.



Sladressing

Behalve van acteren en autoracen hield Paul Newman ook erg van eten. Met een vriend startte hij in 1982 Newman's Own, een bedrijf dat verschillende voedselproducten produceert zoals saladedressing, pastasaus, limonade en popcorn. Zijn afbeelding kwam op alle verpakkingen te staan. "Als je je hoofd op een fles saladedressing hebt zien staan, is het moeilijk om jezelf nog serieus te nemen". 



De opbrengst van Newman's Own gaat naar goede doelen. In mei 2007 was dat meer dan 220 miljoen dollar. Daarmee worden onder meer zomerkampen voor zieke kinderen georganiseerd. Ieder jaar mogen er 13.000 mee met The Hole in the Wall Gang, vernoemd naar de bende van 'zijn' Butch Cassidy. 



Begin augustus werd bekend dat Newman zijn strijd tegen de kanker gestaakt had en zijn laatste dagen met zijn familie wilde doorbrengen.



Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Overzicht van het leven van Paul Newman

Eén van Hollywoods beroemdste acteurs is overleden: Paul Newman. Acteur, regisseur en producer van talloze films. Tien keer werd... hij genomineerd voor een Oscar; hij won er uiteindelijk één voor Beste Acteur. Ook kreeg hij een Ere-Oscar voor z'n hele oeuvre. Newman spetterde met name in de jaren 60 en 70 van het scherm, de man met de felblauwe ogen.

Audio Gerelateerde audio

  • Recensent Dana Linssen over Paul Newman In de Verenigde Staten is acteur Paul Newman op 83-jarige leeftijd overleden. Hij speelde onder meer hoofdrollen in Butch Cassidy... and the Sundance Kid, The Sting, The Towering Inferno en The Color of Money. Hij werd tien keer genomineerd voor een Oscar maar kreeg er maar één, voor zijn rol van Fast Eddie Felson in The Color of Money. Dat was in 1987. Filmrecensent Dana Linssen.

Video en Audio

Meer video en audio