Republikeinse conventie sober begonnen

Door Harrie van Veen



De Republikeinse conventie in St. Paul is vannacht sober van start gegaan. Vanwege de orkaan Gustav, die huishoudt in het zuiden van de VS, wilde John McCain geen grote show, zo'n vijftienhonderd kilometer stroomopwaarts langs de Mississippi.



Daarom werd de conventie alleen officieel geopend, de agenda voor de komende week vastgesteld en het Republikeinse partijprogramma aangenomen.



De enige belangrijke sprekers waren Laura Bush en Cindy McCain. Zij riepen enkel op tot steun voor de mogelijke slachtoffers van Gustav.







De first lady vertelde dat haar man verstek moest laten gaan vanwege de orkaan. "Zoals iedereen waren George en ik van plan te komen", zei Laura Bush na te zijn ontvangen met een daverend applaus. "We hadden gehoopt hier op de conventie een leuke tijd te hebben. Maar zoals we allemaal weten, hebben de gebeurtenissen aan de Golfkust de aandacht verlegd."



Bedoeling was dat er geen politiek geladen uitspraken werden gedaan op de eerste dag van de conventie. Maar Laura Bush liet zich er toch een ontglippen. "Het zijn allemaal Republikeinen", zei ze toen zij video's aankondigde over de gouverneurs van de door Gustav getroffen staten.



Teleurgesteld

Vanochtend reageerden gedelegeerden teleurgesteld maar begripvol op het besluit van McCain om van de conventie vooralsnog geen feest te maken. "We vinden het niet gepast om een feestje te bouwen nu er levens in gevaar zijn aan de kust", zei Angela Olsen-Erhard, gedelegeerde van de gaststaat Minnesota, vanochtend in een hotellobby. 



Daar volgt ze het laatste orkaannieuws en steekt voorzichtig een gebalde vuist op als Fox News meldt dat Gustav is teruggeschaald van drie naar twee. "We hopen en bidden dat het goed zal gaan. Vandaag zullen we niet veel doen, behalve met de intensiteit van de wind meewaaien, vrees ik."



Olsen-Erhard had zich vooral verheugd op de toespraak van afgevaardigde Larry Colson, onder wie ze nog heeft gewerkt. Maar zijn optreden in de conventiehal is komen te vervallen. "Hij is een geweldige kerel en het zou geweldig zijn geweest als hij op een nationaal platform zou kunnen spreken."



Bush

Olsen-Erhard zucht als haar gevraagd wordt naar George Bush. Ze had hem wel willen zien spreken. Maar Bush zegde gisteravond af vanwege de dreigende ramp in het zuiden. "Het is zijn werk om de zaak nu te overzien en te handelen, hij moet ter plekke zijn." 



Ook Robin Shiro zal Bush missen. Zij is partij-official uit Denver en was vier jaar geleden gedelegeerde voor de huidige president. "Het zou de laatste keer worden dat hij over zijn beleid zou praten op een groot evenement. Ik had wel graag zijn conclusies willen weten."

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio