De Birmese staatstelevisie kondigt drie dagen van nationale rouw af. Vanaf morgen zal in het hele land de valg halfstok gaan, twee weken nadat het land werd getroffen door de cylcoon Nargis.
Het initiatief komt op de dag dat ook China drie dagen van rouw begon voor de slachtoffers van de aardbeving in Sichuan.
Internationale hulpverlening
Birma laat sinds vandaag ook internationale hulpverlening toe. Volgens ASEAN, de organisatie van Zuid-Aziatische staten, mogen internationale medische teams uit de ASEAN-landen per direct het land in.
Het Birmese regime gaf vandaag ook al toestemming aan VN-gezant John Holmes om de Irrawaddy-delta te bezoeken, het zwaarst getroffen gedeelte van het land. Ook secretaris-generaal Ban Ki-moon zal aanstaande woensdag naar het gebied afreizen.
De leider van de militaire junta in Birma, Than Shwe, wilde eerder Ban Ki-moon niet telefonisch te woord staan. Ook twee brieven van het VN-hoofd liet hij onbeantwoord.
Voedselhulp
Volgens een woordvoerder van het VN-voedselprogramma heeft zeker 70 procent van de slachtoffers twee weken na de ramp nog geen voedselhulp ontvangen.
Zo'n 750.000 mensen hebben dringend voedselhulp nodig, maar pas 250.000 mensen hebben rijstpakketten ontvangen waarvan ze twee weken kunnen eten.
Ommekeer
De ommekeer in de houding ten opzichte van internationale hulp komt na een bijeenkomst van de tien landen van de ASEAN in Singapore. Voorwaarde is wel dat de medische teams uit de bij ASEAN aangesloten landen komen.
Het Birmese regime kreeg de afgelopen week felle kritiek van de internationale gemeenschap. De Europese Unie zei dat als de junta internationale hulp niet zou toelaten, het een misdaad tegen de mensheid zou zijn.
Ook in het leger zelf begint het te rommelen. In de eigen kring lijkt onrust te ontstaan, mede doordat veel militairen zelf zijn getroffen door de orkaan.
Medische teams
Afgelopen nacht is er een team van 50 Chinese artsen in de grootste stad Rangoon geland, gevolgd door Indiase en Thaise medische teams. Vandaag zijn al 30 Thaise artsen in de Irrawaddy-delta aan de slag gegaan.
De economische schade die het land door de cycloon Nargis heeft opgelopen zal volgens ASEAN de 10 miljard dollar overstijgen. Birma wil daarom op 25 mei een donorconferentie organiseren in Rangoon.
De cycloon Nargis heeft tot nu toe bijna 80.000 levens geëist in Birma. Tienduizenden mensen worden nog vermist.

»
»
»