Chirurgen leren van piloten

Vliegen en opereren lijken twee volkomen verschillende dingen. Toch gaan chirurgen in de leer bij de luchtvaart: om de veiligheid te vergroten.

Elk jaar sterven in Nederlandse ziekenhuizen 1750 mensen als gevolg van medische fouten en raken 33.000 mensen gewond. Vaak komt dit door slechte samenwerking. 

Om de veiligheid te vergroten, is het Oogziekenhuis in Rotterdam in de leer gegaan bij de luchtvaart. Want piloten weten al langer dat je met goed teamwork ongelukken kunt voorkomen.

In ziekenhuizen komt het bijvoorbeeld voor dat OK-assistenten bang zijn om chirurgen te corrigeren of op risico's te wijzen. Maar het gebeurt ook dat chirurgen niet luisteren.

Om de teamspirit te vergroten, hebben 'ondergeschikten' onder meer training gekregen in een cockpitsimulator, waar een stress-situatie wordt nagebootst. 

Intern onderzoek van het  ziekenhuis heeft uitgewezen dat verplegers en assistenten het sinds de training makkelijker vinden om hun eigen mening te geven en met hun superieuren in discussie te gaan.

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Chirurgen gaan samenwerken met piloten

Elk jaar overlijden in ziekenhuizen 1750 mensen door medische fouten. 33.000 mensen raken gewond. Vaak komt het door slechte... samenwerking: een OK-assistent die niet durft te zeggen dat een chirurg een fout maakt. Of een chirurg die niet wil luisteren. Het Oogziekenhuis in Rotterdam doet er wat aan: het keek de kunst af van piloten.

Audio Gerelateerde audio

  • Luchtvaart helpt Oogziekenhuis Rotterdam In de gezondheidszorg overlijden jaarlijks 1.750 mensen als gevolg van medische fouten - 33.000 mensen raken gewond. De Inspectie... voor de Volksgezondheid gaat daarom vanaf oktober controleren of zorginstellingen voldoende veiligheidsmaatregelen hebben genomen. Het Oogziekenhuis Rotterdam besloot alvast actie te ondernemen en riep de hulp in van de luchtvaart. Marcel Oosten keek mee met de oogchirurg.

Video en Audio

  • » Duitse was slavin in Bosnië Video Een Duits meisje van 19 jaar is jarenlang als een slavin gebruikt. Ze werd vastgehouden door een...27 mei 2012, 1919 keer afgespeeld
  • » Drukte op wegen naar stranden Video De politie vraagt strandbezoekers om morgen de auto thuis te laten. Het mooie pinksterweer lokt...27 mei 2012, 685 keer afgespeeld
  • » Binnenlands weerbericht 27 mei 2012 Video Het binnenlands weerbericht van zondag 27 mei 2012 met Marco Verhoef.27 mei 2012, 2709 keer afgespeeld

Meer video en audio