De Democratische presidentskandidaten Hillary Clinton en Barack Obama zijn allebei zwaar negatief gegaan om de laatste twijfelende kiezers in Pennsylvania over de streep te trekken. De kiezers in die staat, die morgen naar de stembus gaan, zijn het afgelopen weekeinde bedolven onder een lawine van negatieve campagnespotjes en toespraken.
Hillary Clinton verweet Obama dat hij de Republikeinse kandidaat John McCain in het zonnetje had gezet door hem 'beter' te noemen dan George W. Bush. Het is zeer ongebruikelijk in de Amerikaanse verkiezingsstrijd om de tegenstander een compliment te geven.
Clinton: "We hebben een kandidaat nodig die John McCain aanpakt, niet iemand die hem toejuicht. En ik zal die kandidaat zijn."
Goedkope punten
Obama op zijn beurt zei dat Clinton slash and burn politiek bedrijft. "Senator Clinton heeft zich veel strategieën en tactieken eigen gemaakt die Washington zo'n waardeloze plaats maken. Ze probeert goedkope politieke punten te scoren die goeie krantenkoppen en goede televisie opleveren. Maar dat maakt natuurlijk geen goed beleid."
Volgens een peiling van MSNBC/McClatchy van afgelopen zondag ligt Clinton in Pennsylvania vijf procentpunt voor op Obama. In de grote noordoostelijke staat staan 158 gedelegeerden op het spel. Mocht Clinton winnen, dan loopt ze haar achterstand in het aantal gedegeleerden op Obama weer iets in.
Maar waarschijnlijk zal ze aan het eind van de Democratische voorverkiezingen zal ze niet genoeg afgevaardigden hebben om Obama voorbij te streven, zo verwachten verkiezingsdeskundigen. Ook Obama zal waarschijnlijk aan het eind van de race niet de benodigde 2024 gedelegeerden hebben. Na Pennsylvania zijn er nog tien voorverkiezingen, waar niet meer héél veel gedelegeerden te verdienen zijn.
Ziektekostenverzekering
In een tv-spotje beschuldigde Obama zijn rivaal ervan veel te veel banden te hebben met allerlei belangengroepen. Ook beweerde het spotje dat Clinton elke Amerikaan een verplichte ziektenkostenverzekering door de strot wil duwen, ook als zij die niet kunnen betalen. Clinton reageerde geïrriteerd: "In plaats van het probleem aan te pakken (veertig miljoen onverzekerde Amerikanen, red.), valt hij mijn oplossing aan."
Ondanks het geruzie kreeg Clinton nog de steun van de Pittsburgh Tribune-Review. Dat wekte in de VS enige verbazing omdat de eigenaar van de krant in de jaren negentig nog een fors bedrag investeerde voor het onderzoek naar de seksuele escapades van Bill Clinton.
Deel deze pagina
»
»
»