Internationale hoofdkantoren "verleiden"

In Nederland staan verhoudingsgewijs veel internationale hoofdkantoren, maar uit een onderzoek van de Boston Consulting Group (BCG) blijkt dat deze positie onder druk staat.

Om geen hoofdkantoren te verliezen adviseren de onderzoekers aan de regering om Amsterdam naar voren te brengen als het Europese en mondiale 'besliscentrum' voor multinationals.

Ook moet Nederland zich profileren als een aantrekkelijke lokatie voor een aantal sectoren. Ondernemingen in die sectoren moeten in de woorden van de BCG worden verleid door het aanbieden van een aantrekkelijk leefklimaat voor de medewerkers.

Dichtheid

Van de 500 grootste bedrijven ter wereld hebben 16 ondernemingen hun mondiale hoofdkantoor in Nederland staan. En 14 multinationals hebben in ons land hun Europese hoofdkantoor gevestigd.

Gecorrigeerd voor het aantal inwoners bezet Nederland de tweede plaats op de ranglijst van dichtheid van mondiale hoofdkantoren. Met betrekking tot Europese hoofdkantoren staat ons land op de vijfde plaats.

Aan de 30 hoofdkantoren zijn direct en indirect 150.000 duizend banen verbonden. Die dragen voor 13 miljard euro bij aan het bruto binnenlands product. 

Prooi

Het grote aantal hoofdkantoren is te danken aan de prominente rol van Nederlandse ondernemingen in fusies en overnames; tot vorig jaar namen Nederlandse bedrijven meer over dan dat ze een prooi van overname waren.  

De fusie- en overnamegolf gaat volgens de Boston Consulting Group door, maar daarin zijn Nederlandse concerns minder leidend. Ook is het steeds minder vanzelfsprekend dat hoofdkantoren hun huidige vestiging behouden, ook als er geen sprake is van fusie of overname. 

"Het feit dat de huidige positie van Nederland zo sterk is, betekent dat er veel op het spel staat."

Deel deze pagina

Nieuws

Video Gerelateerde video

Nederland moet multinationals paaien

Nederland moet meer doen om de hoofdkantoren van muiltinationals vast te houden. Na de verkoop van ABN Amro werd al veel gesproken... over het belang van die bank voor de Zuidas in Amsterdam. Ook in andere sectoren zijn hoofdkantoren cruciaal, om in de wereld te kunnen blijven meespelen.

Video en Audio

Meer video en audio