De situatie op het Nederlandse spoor blijft gespannen. Zondag wordt het nieuwe spoorboekje ingevoerd, maar reizigersorganisatie Rover vreest chaos. Door onderhoud aan het spoor kunnen vroege en late treinen op de ene dag namelijk wel rijden, maar op een andere dag weer niet.
De personenvervoerders op het spoor, de Nederlandse Spoorwegen, Arriva, Syntus en Connexxion, geven de schuld daarvoor aan spoorbeheerder ProRail. Volgens de vervoerders geeft ProRail te weinig capaciteit op het spoor vrij.
Gisteren maakten een aantal vervoerders en Rover bekend daarom naar de Nederlandse Mededingingsautoriteit te stappen.
Uitvallen
Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn er in het nieuwe spoorboekje wekelijks honderdtwintig ritten waarvoor ProRail geen plek heeft. Daarnaast zijn er nog een paar honderd treinen die niet elke dag op dezelfde tijd rijden. De NS laat iedere week 30.000 treinen rijden.
Volgens de spoorvervoerder gaan dagelijks 2.500 treinreizigers nadelen ondervinden van de uitvallende treinen.
Volgens ProRail is het onvermijdelijk dat niet alle verzoeken om treinen te laten rijden ingewilligd kunnen worden. Er rijden volgend jaar meer treinen en daarom is meer onderhoud nodig.
Spanningen
ProRail wijst erop dat verschillende partijen aanspraak maken op het spoor, vracht- en personenvervoerders, en dat het daardoor onvermijdelijk is dat er spanningen ontstaan.
Volgens ProRail komen de grenzen van de groei op het spoor in zicht. Dit jaar rijden er 2,8 miljoen treinen over het spoor. Volgend jaar wordt de grens van 3 miljoen ritten bereikt.
Rover stelt echter dat er te veel naar de vrachtvervoerders is gekeken en te weinig naar de personenvervoerders.
Spoorboekje
Het nieuwe spoorboekje, dat vanaf zondag 9 december van kracht wordt, is geen radicale verandering ten opzichte van zijn voorganger. In 2006 werd voor het eerst sinds 36 jaar een geheel nieuwe opzet geïntroduceerd. De veranderingen dit jaar zijn echter beperkt.
Omdat sommige treinen door de onderhoudswerkzaamheden kunnen uitvallen, raadt de NS reizigers aan van tevoren goed het spoorboekje in de gaten te houden.
Rover roept vervoersbedrijven op bussen in te zetten als er door de onderhoudswerkzaamheden ritten worden geschrapt. De NS zegt in een reactie te overwegen bussen op te nemen in de vaste dienstregeling.
In het noorden van het land dreigt Arriva volgende week geen treinen te laten rijden. De vervoerder stelt dat ProRail onvoldoende onderhoud pleegt aan de sporen.

»
»
»