Op de bodem van de Oostzee is een Nederlands scheepswrak gevonden dat waarschijnlijk in de zestiende eeuw is gebouwd. Zweedse televisiemakers troffen het schip aan op een diepte van ruim honderd meter.
De makers van het programma 'Vrakletarna' (De wrakzoekers) vertelden in het ontbijtprogramma 'Gomorron Sverige' dat het schip bijna ongeschonden is.
Sensationele conditie
"Het vaartuig, dat hoogstwaarschijnlijk uit Holland komt of in ieder geval door Hollanders is gebouwd, verkeert in sensationele conditie. Het is dus eigenlijk geen wrak te noemen", zei één van hen.
"Het was ongelooflijk rijk versierd, met onder andere gesneden houten figuren. De 27 meter lange romp is helemaal intact. Het is niet ten onder gegaan in een strijd en het schip had ook helemaal geen kanonnen."
Het houten vaartuig ligt bij het eiland Gotska Sandön tussen Zweden en Estland. "Het staat rechtop en lijkt zo weg te kunnen varen", aldus de vinders.
Het is nog niet bekend onder welke naam het Nederlandse schip voer. Ook is nog onduidelijk wat de lading was.
'Unieke vondst'
Zweedse archeologen spreken van een unieke vondst. Ze vergelijken de ontdekking al met de vondst van het Zweedse oorlogsschip de Vasa. Dat zonk in 1621 in de haven van Stockholm en staat na zijn berging in 1961 in een museum.
Het museum dat rond het Vasaschip is gebouwd, is één van de grootste toeristische trekpleisters van de Zweedse hoofdstad geworden.

»
»
»