De financiële markten zijn de nieuwe week net zo begonnen als de vorige is geëindigd: met lagere standen, in het bijzonder voor de financiële fondsen.
De verliezen in Europa blijven weliswaar beperkt (Amsterdam min 0,75 procent), maar de beurzen in Azië moesten op de eerste handelsdag van deze week fors inleveren.
De Japanse Nikkei-index verloor 2,5 procent en sloot op de laagste stand in vijftien maanden. In Hongkong ging de hoofdindex bijna 4 procent omlaag.
De onrust wordt in de hand gewerkt door de sterke stijging van de olieprijs en de extreem lage stand van de Amerikaanse dollar. Maar wereldwijd maken beleggers zich vooral zorgen over de geldnood bij Amerikaanse banken.
Kop
Deze zogenoemde kredietcrisis stak afgelopen zomer de kop op. Oorzaak is dat veel Amerikaanse huizenbezitters hun hypotheeklasten niet meer kunnen betalen.
In toenemende mate moeten geldschieters in de VS er toe overgaan om woningen te verkopen, waardoor de klad in de Amerikaanse huizenmarkt is gekomen. De woningvoorraad, die als onderpand voor de banken dient, is als gevolg daarvan minder waard geworden.
Banken zijn daardoor terughoudend om elkaar kredieten te verstrekken. Om die reden hebben grote Amerikaanse banken een noodfonds van 75 miljard dollar opgericht. Financiële instellingen, die door krapte op de geldmarkt in problemen komen, kunnen daar terecht.
Blootstelling
De Amerikaanse bank Wachovia gooide vlak voor het weekeinde nog wat extra olie op het vuur met een miljardenafschrijving wegens blootstelling aan risicovolle leningen.
Daar kwamen nog geruchten bij over problemen bij de Britse bank Barclays. En volgens de Sunday Telegraph zal HSBC, de grootste bank van Europa, deze week nieuwe afschrijvingen bekendmaken in verband met zwakke leningen die in de VS uitstaan.
Afgelopen week gingen de koersen op de aandelenbeurzen pijlsnel omlaag. Vooral banken en verzekeraars moesten het ontgelden. Als gevolg daarvan is Aegon dit jaar 10,5 procent kwijtgeraakt, ING 19 procent en Fortis maar liefst 45 procent.
Glijvlucht
De Amsterdamse beursindex AEX staat met 507 punten nog wel boven de beginstand van dit jaar (495 punten).
Hoe het verder gaat met de glijvlucht op de beurzen hangt volgens deskundigen in de financiële wereld vooral af van de resultaten die de banken de komende weken bekend maken over het derde kwartaal. Daaruit zal blijken welke banken in zwaar weer zitten.
Deel deze pagina
»