“Geen ziektekosten na nierdonatie”

Wie bij leven een nier doneert, zou voortaan geen ziektekostenpremie meer hoeven moeten betalen. Dat advies presenteert de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg maandag aan minister Klink.

De maatregel is bedoeld om het aantal donoren te vergroten. 

Jaarlijks sterven enkele honderden mensen omdat er niet op tijd een nier voor hen beschikbaar is. 

Omdat nabestaanden bovendien steeds vaker geen toestemming geven voor orgaandonatie, is het hard nodig te denken over donaties bij leven, stelt de Raad. Een financiële aanmoediging moet dan mogelijk zijn.

Attentie

De Raad vindt dat er een substantiële beloning tegenover het schenken van een orgaan moet staan. Andere voorstellen als een kleine attentie of een gratis paspoort vindt de raad onlogisch en niet passend. 

Ook een groot geldbedrag ineens wordt afgewezen, omdat dat tot gevaarlijke situaties kan leiden: mensen die zich uit geldnood aanmelden ofschoon ze medisch ongeschikt zijn, of mensen die onvrijwillig een nier afstaan. 

Veel beter is het dan om de donor met het verstrijken van de jaren een groeiende beloning te geven. Een premie van zo'n honderd euro per maand kan uitgroeien tot tienduizenden euro's in een heel mensenleven. 

Ook voor de overheid betekent het plan een besparing, omdat het overnemen van de verzekeringspremies altijd nog goedkoper is dan de jarenlange dialyses die een nierpatiënt anders nodig heeft. 

Overlijden

De Raad heeft ook gekeken naar het belonen van nabestaanden bij orgaandonatie na overlijden, bijvoorbeeld door een bijdrage in de begrafeniskosten. Dat wordt niet wenselijk bevonden. 

"Op een uiterst ongelukkig moment wordt dan een moeilijke afweging gevraagd, waarbij geld eigenlijk geen rol zou mogen spelen," stelt het rapport.  

In maart zal minister Klink van Volksgezondheid zijn plannen presenteren om orgaandonatie te bevorderen.

Zorgverzekeraars Nederland voelt er niets voor om mensen financieel te belonen als ze een nier afstaan terwijl ze nog leven. Het zou gaan om beleid dat op mensen in financiële nood aantrekkingskracht uitoefent.



 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio