Vier jaar na het begin van de prijzenslag in de supermarkten, zijn voor de consumenten weer duurdere tijden aangebroken. Veel artikelen gaan rap in prijs omhoog.
Volgens het onderzoeksbureau GFK hebben de klanten in de supermarkten vorige maand gemiddeld 4 procent meer besteed dan in oktober vorig jaar. Voor een deel komt dat doordat de boodschappen duurder zijn geprijsd.
GFK heeft gemerkt dat de consument weer meer gaat shoppen, de ene winkel in, de andere uit, op zoek naar de laagste prijzen. Vaak is dat het teken dat het duurder is geworden.
Gedwongen
Het einde van de prijsstijging is volgens de supermarkten niet in zicht. De winkeliers zeggen dat ze gedwongen zijn de prijzen te verhogen omdat de levensmiddelenproducenten meer voor hun producten willen hebben.
Het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL), de organisatie van supermarktconcerns, vindt dat de fabrikanten te veel voor de levensmiddelen vragen. Volgens het CBL grijpen de producenten de stijging van de grondstofprijzen aan om de artikelen duurder te maken dan nodig is.
"Dit is niet meer uit te leggen aan de consumenten", zeggen de supers. Traditioneel is er een spanning over de prijzen tussen de detailhandel en de Unilevers.
Rekening
Voedingsproducent hadden tijdens de prijzenslag het gevoel dat ze door de supermarkten werden uitgeknepen en dat ze de rekening moesten betalen voor de lagere prijzen.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) rekende de voedingsindustrie in september gemiddeld 13 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar. In de vijftien jaar dat het rekenbureau de prijzen van de voedingsindustrie bijhoudt, heeft het CBS niet eerder zo'n verhoging gemeten.
Deel deze pagina
»