De medewerkers van het ministerie van Sociale Zaken die zijn betrokken bij het inbreken in het computersysteem van de GPD, zijn voorlopig op non-actief gesteld.
Dat heeft minister Donner maandagavond bekendgemaakt.
Inmiddels is de rijksrecherche begonnen met een onderzoek naar de affaire. Donner hoopt dat het onderzoek binnen enkele weken klaar is. Daarnaast voert het ministerie zelf een intern integriteitsonderzoek uit.
De minister bevestigt in zijn brief aan de Tweede Kamer dat ambtenaren van zijn ministerie inzage hebben gehad in niet gepubliceerde verhalen van de GPD-pers. Hij ontkent dat geprobeerd is de teksten te wijzigen.
De woordvoerders waren oud-werknemers van de GPD en hadden gebruik gemaakt van een inlogcode van een voormalige collega.
Betreuren
De minister zegt de gang van zaken "te betreuren", maar benadrukt dat de ambtenaren niet hebben gehandeld met zijn medeweten of in opdracht van hem of het ministerie.
Donner verwerpt de aantijging dat een van de betrokken voorlichters heeft geprobeerd berichtgeving van de GPD-bladen over hem te beïnvloeden.
"Attenderen op feitelijke onjuistheden in artikelen en het autoriseren van interviews is een normaal gebruik in het verkeer tussen voorlichter en journalist", aldus de bewindsman.
Aangifte
De GPD neemt de zaak hoog op. De persdienst wil aangifte doen van de elektronische inbraak. Volgens hoofdredacteur Van Lingen is zeker 300 keer vanuit Sociale Zaken ingebroken in het GPD-systeem.
Ook de Tweede Kamer is niet te spreken over de gang van zaken.
"Oliedom van die ambtenaren", oordeelt PvdA-Kamerlid Heerts. "Het kan niet zo zijn dat onze eigen overheid zich schuldig maakt aan inbraak", zegt SP-Kamerlid Gerkens.
De journalistenvereniging NVJ roept redacties op hun interne systemen na te lopen, om te voorkomen dat oud-werknemers er nog in kunnen.
Het ANP heeft al aangekondigd dat te gaan doen. Ook andere nieuwsorganisaties, zoals NOS en RTL, overwegen een onderzoek in te stellen naar het inloggen op hun computersystemen.
Deel deze pagina
»