Pakistan kiest zaterdag een nieuwe president. Dat heeft het Hooggerechtshof beslist. Maar het aanwijzen van een winnaar kan op zich laten wachten, want het Hof heeft een voorwaarde gekoppeld aan de bekendmaking van de resultaten.
President Musharraf zal de verkiezingen naar verwachting winnen. Maar hij zal niet als winnaar worden aangewezen voordat het Hooggerechtshof een oordeel heeft geveld in een andere zaak.
Die is aangespannen door Musharrafs tegenstanders. Zij betogen dat Musharraf, indertijd aan de macht gekomen middels een staatsgreep, eerst het bevel over het leger moet overdragen voordat hij tot president gekozen wordt.
Uniform
Musharraf geeft die functie echter niet graag op. Hij heeft als opperbevelhebber de mogelijkheid om de noodtoestand uit te roepen, hoewel hij ook gezegd heeft dat niet van plan te zijn.
Het Hooggerechtshof moet oordelen of Musharraf als legeraanvoerder wel mee kan doen aan de presidentsverkiezingen. Intussen kunnen de verkiezingen wel gewoon doorgaan, maar Musharraf kan niet als winnaar worden aangewezen voordat het Hof uitspraak heeft gedaan.
Benazir Bhutto
De zittingen beginnen op 17 oktober. Op die dag zal naar verwachting ook oud-premier Benazir Bhutto weer naar Pakistan terugkeren.
Bhutto, die sinds acht jaar in het buitenland verblijft, wil mogelijk opnieuw premier worden na de verkiezingen voor het parlement, die half januari worden gehouden. Maar ze heeft de nodige voorwaarden verbonden aan haar terugkeer. Ook zij wil dat Musharraf terugtreedt als opperbevenhebber.
De president heeft dat volgens Bhutto in onderhandelingen al toegezegd, maar een akkoord over haar terugkeer is er nog niet. Dat zou wel ophanden zijn. Vandaag werd bekend dat de aanklacht van corruptie tegen Bhutto is ingetrokken. Die aanklacht stond haar terugkeer tot nog toe in de weg.
Deel deze pagina
»
»
»