Forse renteverlaging VS

Voor de financiële wereld kwam het niet als een verrassing: het stelsel van Amerikaanse centrale banken (de Fed) heeft rente omlaag gebracht. 

Het toonaangevende federal funds rate, het rentetarief dat banken bij elkaar in rekening brengen, het is met een half procent gedaald naar 4,75 procent.

Het rentebesluit is het antwoord van de Fed op de crisis op de financiële markten, die volgde op de problemen bij enkele hypotheekbanken. 

Instemming

Beleggers in de VS en Azië reageerden met grote instemming op de eerste Amerikaanse renteverlaging in vier jaar. De Dow Jones Index in New York sloot ruim 2,5 procent hoger, de beurs van Tokio maakte een sprong van 3,5 procent. 

De Fed hoopt met de rentestap dat het vertrouwen bij consumenten en bedrijven terugkeert. 

De Amerikaanse economie zit sinds afgelopen zomer in een kritieke fase. Banken zijn terughoudend geworden met leningen aan elkaar, waardoor het kredietverkeer vastzit. 

Recessie

Economen zijn bang dat Amerika afglijdt naar een recessie. In het slechtste geval neemt de VS de wereldeconomie in zijn val mee.

Daarbij komt ook nog eens de dure olie. De prijs voor een vat ruwe olie is deze week tot een recordhoogte gestegen van meer dan 81 dollar. 

Door geld lenen goedkoper te maken moet het wantrouwen tussen de banken verdwijnen, zodat het kredietverkeer onbelemmerd kan draaien. 

Zorgen

De renteverlaging is groter uitgevallen dan op de financiële markten werd verwacht. De meeste voorspellingen gingen uit van een daling met een kwart procent, het is het dubbele geworden. 

De omvang van de rentedaling onderstreept de zorgen die de centrale bankiers van de Fed hebben over de Amerikaanse economie. 

Vorige maand nog waarschuwden de Amerikaanse centrale banken voor een oplopende inflatie. Het wapen tegen inflatie is doorgaans een rentestijging, maar de bijzondere omstandigheden hebben tot een tegengestelde actie geleid. 

Stapsgewijs

De Amerikaanse rente stond sinds juni 2006 op 5,25 procent. In de periode daarvoor ging de rente - vanwege het inflatiegevaar -stapsgewijs omhoog. 

In de Eurozone is de rente dit jaar stap voor stap verhoogd. In juni stelde de Europese Centrale Bank de rente vast op 4 procent. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio