Vertragingen op het spoor, zoals eerder deze week, zijn binnenkort niet meer zonder gevolgen voor de NS en spoorbeheerder ProRail.
Minister Camiel Eurlings (Verkeer) heeft in de Tweede Kamer laten weten dat beide bedrijven vanaf volgend jaar moeten voldoen aan zogeheten productieafspraken.
De afgelopen jaren werden NS en Prorail door Den Haag nog mild behandeld in verband met de slechte toestand op het spoor. "Tot nu toe was het nog te vroeg om aan te sturen op prestaties", zegt de minister.
Maar vanaf 2008 moet het echt anders. Eurlings: "Het is tijd voor professionalisering met harde, afrekenbare afspraken."
Topmensen
Het is nog onduidelijk welke eisen precies aan de spoorbedrijven worden gesteld. Een consultancyfirma is bezig met een voorstel. Ook NS, ProRail en consumentenorganisaties mogen plannen indienen.
De verantwoordelijke topmensen moeten straks in elk geval op hun telllen passen. Eerder haalde vooral de PvdA hard uit naar de leiding van ProRail.
Begin deze week liet Eurlings weten dat hij opdracht heeft gegeven voor een onafhankelijk onderzoek naar het functioneren van Prorail.
Computerstoringen
De spoorbeheerder gaf eerder dit jaar aan dat reizigers nog zeker tot april volgend jaar rekening moeten houden met vertragingen door computerstoringen.
De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de haalbaarheid van de groeiambitie die het kabinet met het openbaar vervoer heeft. Die is vastgesteld op 5 procent per jaar, maar het lijkt erop dat dit te hoog is gegrepen.
Eurlings geeft toe dat het niet eenvoudig is om dat doel te realiseren. "De ambitie is torenhoog. We willen 20 procent groei in vier jaar op een spoor dat hutjemutje vol zit."
Deel deze pagina
»
»
»