Oprichtster Body Shop overleden

Anita Roddick, oprichtster van de Body Shop, was haar tijd ver vooruit. Dat zei premier Gordon Brown vanmorgen in reactie op haar overlijden:

"Ze voerde al campagne voor een beter milieu ver voordat het in de mode kwam en inspireerde zo miljoenen mensen door duurzame produkten op de markt te brengen." 

Gekweld door hevige hoofdpijn, werd ze zondagavond naar een ziekenhuis in de buurt van haar landhuis in Zuid-Engeland gebracht. Daar overleed ze gisteravond, met haar man en haar twee dochters aan haar bed, aan een zware hersenbloeding.

Dier-proeven

Anita Roddick was de dochter van Italiaanse immigranten. Ze richtte haar eerste cosmeticawinkeltje op in 1976 in Brighton. Ze verkocht schoonheidsprodukten die met natuurlijke ingrediënten werden gemaakt en waarvoor geen proeven op dieren waren genomen. Dat laatste liet ze met grote letters op haar winkelraam schrijven. 

"Voor de Body Shop kon je produkten waar geen dieren voor hadden hoeven lijden, alleen maar in hippy winkels krijgen, nu zijn ze overal verkrijgbaar, " aldus een woordvoerder van de Britse groepering voor dierenrechten. 

Hoewel het winkeltje van Anita Roddick maar vijftien produkten verkocht, bleek het een schot in de roos. Na een half jaar kon ze al een tweede winkel openen.

Tweede Wereldoorlog

Ze zei dat ze haar ideeën om op een milieuvriendelijk manier zaken te doen voor een deel had opgedaan op haar reizen en de schoonheidsrituelen die ze bij vrouwen in andere culturen had aangetroffen. 

Anderzijds was ze ook geinspireerd door haar moeder die in de Tweede Wereldoorlog had geleerd niets weg te gooien en alles zoveel mogelijk opnieuw te gebruiken. 

Roddick werd één van de meest succesvolle zakenvrouwen van Groot-Brittannië. Wat begon met een bescheiden winkeltje, groeide uit tot een keten van meer dan 2100 winkels in 55 verschillende landen.

Hoe groter het keten werd, hoe meer de zakenvrouw-activiste van haar geesteskind verwijderd raakte. Toen het bedrijf naar de beurs ging, zei ze: "Ik heb een moloch gecreëerd, waarover ik de controle verloren ben." Vorig jaar werd de Body Shop uiteindelijk verkocht aan het Franse cosmetica-concern l'Oreal. 

Activiste

Daarmee werd Roddick fulltime activiste. Ze voerde niet alleen strijd voor een beter milieu. Ook als het ging om mensenrechten, onrechtvaardigheid of oneerlijke handel, bleef ze kritisch en fel. Ze zat in tal van verenigingen en organisaties. 

Toen begin dit jaar bleek dat ze ooit door een bloedtransfusie hepatitis C had opgelopen, werd ze direct beschermvrouwe van de Hepatitis C Vereniging. Ze richtte de liefdadigheidsvereniging voor HIV en AIDS slachtoffers Body en Soul op en had net toegestemd voorzitter te worden van Reprieve, een organisatie die actie voert tegen de doodstraf. 

Twee jaar geleden was ze nog even in Nederland om campagne te voeren tegen huiselijk geweld.

Anita Roddick is 64 jaar geworden.



Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Loreen wint Eurovisiesongfestival Video De Zweedse Loreen heeft het 57-ste Eurovisiesongfestival gewonnen. Zij kreeg met haar nummer...27 mei 2012, 0 keer afgespeeld
  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 6190 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 4799 keer afgespeeld

Meer video en audio