Bij de arrestatie van de topcriminelen Sam Klepper en John Mieremet in 1991, vond de politie wapens die waren geroofd uit een depot van de geheime overheidsorganisatie Gladio. Het ondergrondse wapendepot lag in de Scheveningse bosjes in Den Haag.
Dat zegt het KRO-programma Reporter op basis van vertrouwelijke documenten.
Uiterst geheim
Het uiterst geheime Gladio werd na de Tweede Wereldoorlog opgericht om het binnenlands verzet te leiden als de Russen binnenvielen. Volgens Reporter is de grootste wapendiefstal uit de Nederlandse geschiedenis, destijds in de doofpot gestopt.
Toen de politie Klepper en Mieremet in 1991 in Alkmaar arresteerde, lagen er in hun auto ondermeer mitrailleurs en handgranaten uit dat geheime Gladio-depot.
Doofpot
De militaire inlichtingendienst MID, de voorloper van de huidige MIVD, besloot toen niets over de herkomst van de wapens en de wapenroof naar buiten te brengen.
Ook de politie in Alkmaar werd niets verteld. Dat was omdat de zaak politiek gevoelig lag, zegt Reporter in de uitzending van vanavond.
Lubbers
De organisatie werd waarschijnlijk in 1953 opgericht en was zo geheim, dat zelfs de Eerste en Tweede Kamer niets van haar bestaan afwisten.
Bijna veertig jaar lang wist nagenoeg niemand van het bestaan van die geheime dienst. Pas begin jaren negentig gaf minister-president Lubbers toe dat er een geheime overheidsorganisatie bestond. Het netwerk dat in de volksmond al Gladio heette werd toen O & I genoemd, de afkorting voor Organisaties en Inlichtingen.
Het doel van O & I was: |
| "
in geval van bezetting van Nederland te verzekeren dat de Nederlandse regering in ballingschap over de nodige informatie zou beschikken inzake de situatie in bezet gebied. Een tweede doelstelling was de versterking van de geestelijke weerbaarheid van de bevolking in bezettingstijd." bron: Statengeneraaldigitaal.nl |
Sabotageoperaties
Later bleek dat O & I nog een derde taak had. In geval van een bezetting moest zij ook sabotageoperaties uitvoeren. Hiervoor waren op verschillende plaatsen in Nederland wapendepots aangelegd.
Volgens Reporter zou één van de geheime opslagplaatsen voor wapens door het netwerk rond John Mieremet (of de erven Bruinsma) zijn beroofd van wapens die daar lagen. De wapens zijn later teruggevonden bij de mensen van de erven Bruinsma.
Pensioen
Ook zegt het KRO-programma dat medewerkers van de O&I een pensioen krijgen dat zwart wordt uitbetaald, ook al is de geheime organisatie officieel in 1992 drie jaar na de val van de Berlijnse Muur, opgeheven.
Reporter deed een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur en wist honderden geheime documenten in handen te krijgen.
Reporter sprak ook met ex agenten, oud stafleden en met de laatste coördinator van O&I, oud minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel. Het is voor het eerst dat oud medewerkers van O&I openlijk over hun activiteiten spreken.
Deel deze pagina
»
»
»