Jingjing en Chacha bewaken Chinese web

Onbekommerd rondsurfen op internet is er voor de Chinezen niet bij. Sommige sites waren al bestempeld als illegaal, maar nu duikt er ook nog een politie-agentje op in je scherm om je te waarschuwen.

Op de dertien meest bezochte portals, waaronder Sohu en Sina, komt elk half uur een politie-stripfiguur het scherm binnenrennen, -fietsen, of -rijden. Het politiemannetje (Jingjing) of -vrouwtje (Chacha) vertelt je dat je vooral geen illegale dingen moet doen op het internet, want je wordt nauwlettend in de gaten gehouden. 

Dus geen onzedelijk gedrag of surfen naar verboden sites zoals die van Amnesty of de Falun Gong. Want dat zijn volgens de Chinese overheid websites die de stabiliteit van de samenleving aantasten. Ook schelden in weblogs is uit den boze.

Blauwe ogen

Om de bezoekers niet meteen de stuipen op het lijf te jagen is er voor een vriendelijk stripfiguurtje gekozen, met grote blauwe ogen. Maar echt heel vriendelijk is het allemaal niet, want wie op de webpolitie klikt belandt op de lokale politiewebsite. En daar wordt aan bezoekers gevraagd te klikken over anderen die zich niet aan de regels houden.

De figuurtjes Jingjing en Chacha waren al voor de politie van Shenzhen in Guangdong werkzaam, maar vanaf vandaag verschijnen zij dus in heel het land.

De Chinese overheid voert een strenge controle uit op het web. Materiaal dat de regerende Communistische Partij politiek of moreel bedreigend vindt, wordt zonder pardon verwijderd of de toegang ertoe wordt geblokkeerd. Desondanks vieren porno, illegaal gokken en illegaal gekopieerde muziek, boeken en films hoogtij op de Chinese servers.

China heeft de een na grootste populatie internetgebruikers, met 137 miljoen mensen die online zijn. Mogelijk streeft het land over twee jaar het aantal Amerikaanse internetters voorbij.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio