De Russische justitie heeft tien mensen gearresteerd in verband met de moord op de journaliste Anna Politkovskaja vorig jaar. Verschillende Russische persbureaus melden dat op gezag van de hoogste openbare aanklager. De aanklachten volgen nog.
Het gaat volgens de aanklager om een bende die werd geleid door een Tsjetsjeen. Deze groep zou ook betrokken zijn bij twee andere moorden op vooraanstaande figuren: de moord op de journalist Klebnikov in 2004 en die op de plaatsvervangend directeur van de Centrale Bank, Andrei Kozlov, dit jaar.
De moord op de journaliste zou buiten Rusland zijn beraamd door tegenstanders van het Kremlin om Rusland in een slecht daglicht te stellen. "De persoon die opdracht heeft gegeven tot de moord
is in het buitenland", zei aanklager Joeri Tsjaika op een persconferentie.
In de georganiseerde bende die de moord zou hebben uitgevoerd waren volgens de aanklager ook voormalige en huidige medewerkers van de veiligheidsdienst FSB en het ministerie van Binnenlandse Zaken actief.
Lift
De 48-jarige journaliste werd in oktober vorig jaar doodgeschoten in de lift bij haar appartement. Volgens eerste berichten ging het om een mannelijke schutter en een vrouw die op de uitkijk stond. Later sprak men van vier of vijf mensen. Veel politici en journalisten dachten dat er politieke motieven in het spel waren.
Politkovskaja stond bekend om haar uiterst kritische houding ten opzichte van het Kremlin. Zo schreef ze in het kritische boek 'Poetins Rusland' over de president: "Ik heb een hekel aan hem vanwege het afslachten van onschuldigen tijdens zijn eerste termijn als president."
Het boek werd in het buitenland, maar niet in Rusland zelf uitgegeven. Ze stelde schendingen van de mensenrechten in Tsjetsjenië aan de kaak.
Vergiftigd
De journaliste schopte regelmatig tegen het zere been van Russische politici en de veiligheidsdiensten. Tijdens een reis naar Tsjetsjenië waar ze een reportage maakte over martelingen van Tsjetsjenen door Russen werd ze gearresteerd en drie dagen vastgehouden. Politkovskaja had al vele doodsbedreigingen ontvangen en zei ooit te zijn vergiftigd.
Ook de vermoorde Klebnikov had kritiek gehad op de gevestigde orde. Hij had uitgebreid geschreven over de corruptie in Rusland. De Amerikaan was hoofdredacteur van de Russische uitgave van Forbes. Ook publiceerde hij een lijst van de rijkste Russen.
Tsjaika kwam overigens later terug op zijn uitspraak dat de moord op Kozlov door dezelfde bende is gepleegd. Van die moord is bankier Alexei Frankel de verdachte. Hij wacht nu op het begin van zijn rechtzaak.
Vooruitgang
Na de arrestaties zei aanklager Tsjaika op televisie tegen de Russische president Poetin: "We hebben grote vooruitgang geboekt in het moordonderzoek." "Tien mensen zijn gearresteerd in verband met deze zaak en zij zullen zeker heel snel in beschuldiging worden gesteld voor deze ernstige misdaad."
Alexander Litvinenko, de Russische oud-spion die in Londen werd vermoord, deed ook onderzoek naar de moord op Politkovskaja.
Deel deze pagina
»
»
»