Minister Koenders voor Ontwikkelingssamenwerking stelt 50 miljoen euro beschikbaar voor een ontwikkelingsfonds. Het geld is bedoeld voor ideeën die kunnen bijdragen aan het bereiken van de Millennium Ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties.
Iedereen kan met een idee komen en het ministerie bekijkt dan of ze gerealiseerd kunnen worden. Koenders lanceerde het fonds op het voormalige eiland Schokland in de Noord-Oostpolder.
Daar werd vandaag een evenement georganiseerd, waar bedrijven, ontwikkelingsorganisaties en particulieren zich verplichtten aan goede doelen.
Zo heeft Ahold beloofd de handel in eerlijke produkten te bevorderen en wil Philips 10 miljoen mensen in ontwikkelingslanden van veilige, moderne energie voorzien. Vanuit het hele land waren bussen vol mensen naar het gebied getrokken.
Armoede halveren
Met de Millenniumdoelstellingen beogen de Verenigde Naties onder meer de armoede over acht jaar te halveren, de kindersterfte omlaag te brengen en meer mensen toegang teb geven tot schoon drinkwater.
Minister Koenders is bang dat de doelstellingen zonder de hulp van de bevolking niet worden gehaald. Daarom riep hij in het zogeheten Akkoord van Schokland de hulp in van de Nederlandse samenleving in.
Akkoord van Schokland
Op Schokland waren twaalf bewindspersonen aanwezig, naast minister Koenders dat onder anderen minister Plasterk van Onderwijs en minister Donner van Sociale Zaken.
Het programma, dat geopend werd met een optreden van Marco Borsato, was gevuld met debatten, films en muziek. Ook ex-premier Ruud Lubbers, Yvon Jaspers, Paul Rosenmöller, Martin Bril, Renate Dorrestein en Spinvis gaven acte de presence.
Symbool
Er was voor gekozen om het gratis evenement op Schokland te houden omdat dat gebied volgens de organisatoren symbool staat voor het overwinnen van de strijd tegen water, armoede en ziektes.
Schokland werd in 1859 ontruimd omdat het eiland door water en stormen overspoeld dreigde te worden. De inwoners, veelal zeer arme visserfamilies, weken grotendeels uit naar het nabijgelegen Kampen.
Sinds de drooglegging van de Noordoostpolder in 1942 maakt het voormalige eiland deel uit van het vasteland.
In 1995 werd het voormalig eiland toegevoegd aan de UNESCO Werelderfgoedlijst, mede omdat het al sinds de prehistorie bewoond werd en symbool staat voor de eeuwenoude strijd van de Nederlanders tegen het water.
Wereldproblemen
In 2000 hebben 189 landen afgesproken vóór 2015 de grootste wereldproblemen te hebben aangepakt. De acht afspraken op een rij:
- Armoede in de wereld halveren;
- Ervoor zorgen dat jongens en meisjes een volledige basisopleiding kunnen krijgen;
- Gelijke rechten voor mannen en vrouwen;
- Het sterftecijfer onder kinderen, jonger dan vijf jaar, met tweederde terugdringen;
- Het aantal gevallen van moedersterfte met driekwart verminderen;
- Het stoppen en terugdringen van ziektes als HIV en malaria;
- De omgeving van mensen verbeteren. Daar valt ook onder meer mensen van veilig en schoon drinkwater voorzien;
- Meer eerlijke handel, schuldenverlichting en hulp.

»
»
»