Eén van de zwaarden van Napoleon komt morgen onder de hamer. Het zwaard is al tweehonderd jaar in de familie en is op minstens één miljoen euro getaxeerd. Maar het veilighuis gaat ervan uit dat het zwaard zeker twee tot drie keer zo veel oplevert.
Napoleon droeg het in 1800 toen hij in Italië het Oostenrijkse leger versloeg. De veiling wordt gehouden tegenover het paleis Fontaineblue dat Napoleon ten zuiden van Parijs liet bouwen als buitenverblijf.
Het zwaard van bijna één meter lang, is geïnspireerd op de Arabische kromzwaarden. Tijdens zijn veldtocht in Egypte was het Napoleon opgevallen dat de gebogen zwaarden van zijn tegenstanders uitstekend geschikt waren om hoofden af te hakken.
Erfgoed
Het met goud ingelegde zwaard behoort tot het nationale Franse erfgoed. Een eventuele buitenlandse koper moet het zeker vijf maanden per jaar op een adres in Frankrijk bewaren.
Na het gebruik na de strijd met het Oostenrijkse leger gaf Napoleon het zwaard cadeau aan zijn trouwende broer. Sindsdien is het altijd in het bezit gebleven van de nazaten van Napoleon.
Momenteel kent het zwaard acht eigenaren, allen directe afstammelingen van de voormalige Franse keizer. Eén van de huidige eigenaren is prins Victor Napoleon.
»
»
»