Kamerleden de boer op voor Europa

De Tweede Kamer houdt deze week vier inspraakbijeenkomsten in het land om de mening van de bevolking over de toekomst van Europa te peilen. Vanavond was de eerste bijeenkomst in Groningen.

Het komt niet vaak voor dat Kamerleden buiten de deur inspraakavonden organiseren. Doorgaans gaan ze op werkbezoek of nodigen burgers uit voor gesprekken of hoorzittingen in Den Haag. Nu gaan ze op een "verrassende manier te werk", staat in het persbericht over de bijeenkomsten. 

De vaste Kamercommissie van Europese Zaken wil van de 'mensen in het land' onder meer weten waarmee Europa zich naar hun mening mee bezig moet houden. Ook wordt gevraagd hoeveel macht de Europese Unie mag hebben en hoeveel landen zich nog bij de unie mogen aansluiten. 

Peilingen

Op iedere inspraakavond kunnen 150 mensen aanschuiven, die zich van tevoren hebben aangemeld bij de Tweede Kamer. Het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) heeft ook een opiniepeiling gemaakt, de OpinieWijzer met 21 vragen over de toekomst van Europa. 

De Kamerleden willen de uitkomsten van deze opiniepeiling en de uitspraken van de bijeenkomsten gebruiken voor komende discussies over Europa.

Eind deze maand, op 21 en 22 juni, staat bijvoorbeeld een nieuwe aangepaste Europese Grondwet op de agenda voor de Europese Top in Brussel. Vooraf praat de Tweede Kamer met premier Balkenende altijd over zijn inbreng. "We kunnen de premier dan een scherp mandaat meegeven", zegt het PvdA-Kamerlid Waalkens, voorzitter van de Kamercommissie voor Europese Zaken. 

Schulp

Waalkens erkent in een interview met de Volkskrant dat de bijeenkomsten wel wat aan de late kant zijn: "Maar het is nooit té laat", zegt het Kamerlid. "De tijd van herbezinning na het referendum van 2005 is nu voorbij. We moeten uit onze schulp kruipen."

De bijeenkomst vanavond is van zeven tot tien uur in de Martiniplaza in Groningen, morgen op hetzelfde tijdstip in het gemeentehuis in Apeldoorn en woensdagavond in het stadhuis in Eindhoven.

De inspraakbijeenkomsten worden donderdagavond in de Oude Zaal in de Tweede Kamer afgesloten. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio