Staatssecretaris De Jager van Financiën heeft concrete plannen om te zorgen dat autobezitters energiezuinige auto's gaan kopen. Hij wil meer belasting heffen over de vijf procent minst zuinige auto's, zoals de BMW X5, de Citroën C6 en de Jeep Grand Cherokee. De autobezitters moeten zeker duizenden euro's meer betalen, volgens De Jager.
"De grote slurpers gaan echt meer betalen", waarschuwt de staatssecretaris. "Heel vaak zijn dat die SUV's, die hele grote terreinwagens."
Mensen die een zuinige auto gaan kopen, die vallen onder het A-label en B-label, krijgen in het plan van De Jager een voordeel van honderden euro's.
Bijtelling
De Jager wil ook zorgen dat rijders van een leaseauto geprikkeld worden om een energiezuinige auto aan te schaffen. Tot nu toe was het altijd lastig om de leaserijders hiertoe aan te zetten, omdat ze zelf niets merken van het financiële voordeel.
Leaserijders die voor zo'n zuinige auto kiezen, krijgen in het nieuwe plan een aanzienlijk lagere bijtelling. Nu is die bijtelling zo'n 22 procent; dat wordt 12 procent. Het gaat in dat geval om zeer energiezuinige auto's.
"Zoals een klein Peugeootje of een hybride Toyota." Volgens De Jager kan het voordeel oplopen tot circa 85 euro per maand.
Dwaas
Het kabinet had al eerder aangekondigd met fiscale maatregelen te komen om de uitstoot van CO2 terug te dringen. Het kabinet heeft in het regeerakkoord afgesproken dat de uitstoot van broeikasgassen in 2020 met 20 procent moet zijn teruggebracht ten opzichte van 1990.
Belangenorganisaties Bovag en RAI Vereniging noemen de heffing op de benzineslurpers "een dwaze maatregel".
Jaarlijks worden er in Nederland 25.000 auto's verkocht die in de vervuilende categorie vallen. Luxe terreinwagens kosten minimaal 75.000 euro. De organisaties denken niet dat liefhebbers van deze auto's deze modellen ineens niet meer gaan kopen nu er een heffing bovenop komt.
Kleine auto's
Koos Burgman, algemeen directeur van de Bovag, denkt dat de maatregelen niet bijdragen aan een beter milieu. "De staatssecretaris wil vooral 100 miljoen euro extra BPM ophalen."
Volgens Burgman komen alleen de kleinste auto's in aanmerking voor het belastingvoordeel. "Er zijn maar een paar auto's die daaraan voldoen en die spelen in de zakelijke wereld nauwelijks een rol. Waarom geeft hij niet iedereen die in zijn klasse kiest voor een zuinigere auto een voordeel? Dan valt er echt iets te kiezen."
Bovag en RAI Vereniging willen snel met de staatssecretaris om de tafel zitten om over de plannen te praten.
Verschillende milieu-organisaties hebben positief gereageerd op de plannen van de staatssecretaris. Volgens het Milieu- en Natuurplanbureau zijn de effecten van de maatregelen echter marginaal omdat maar een kleine groep auto's extra wordt belast.

»
»
»