Het Kabinet der Koningin vernietigt voortaan alle stukken die niet voor het archief zijn bedoeld. Dat schrijft premier Balkenende in een brief aan de Tweede Kamer.
Eerder deze week lekten vertrouwelijke gegevens uit over de agenda van de koningin. Verslaggevers van het tv-programma NOVA hadden die opgeduikeld uit vuilniszakken van het Kabinet der Koningin. Het ging onder meer om een lijst van geplande staatsbezoeken.
Menselijk handelen
Balkenende zei al meteen dat deze papieren niet naar buiten hadden mogen komen en dat er inmiddels maatregelen zijn genomen om herhaling te voorkomen. Dat het deze keer is gebeurd, schrijft hij in zijn brief toe aan "onvolkomendheden van menselijk handelen".
Het personeel van het Kabinet der Koningin heeft vorig jaar nog een bewustwordingsbijeenkomst gehad over het omgaan met vertrouwelijke stukken. Volgende maand krijgt die bijeenkomst een vervolg.
De premier schrijft dat hij geen aanleiding heeft om aan te nemen dat de veiligheid van de leden van het Koninklijk Huis in het geding is geweest.
NOVA zegt de vuilniszakken te hebben doorzocht om aan te tonen hoe gemakkelijk dit was. De redactie heeft de stukken teruggegeven.
Geen spoeddebat
De VVD had een spoeddebat over de kwestie willen aanvragen, maar ziet daar naar aanleiding van de brief van de premier van af.
Naar aanleiding van de uitzending van NOVA concludeerde de Volkskrant dat de koningin voorlopig nog even aanblijft, omdat er staatsbezoeken voor haar zijn gepland tot 2010.
De Rijksvoorlichtingsdienst heeft laten weten dat die conclusie niet zomaar kan worden getrokken. Staatsbezoeken worden georganiseerd voor een staatshoofd en dat kan ook de opvolger van Beatrix zijn.
Deel deze pagina
»
»