Paus erkent leed indianen

Paus Benedictus XVI heeft erkend dat er "onverdedigbare misdaden" zijn begaan tijdens de kolonisatie van Latijns-Amerika. De paus ligt onder vuur vanwege zijn uitspraken tijdens zijn bezoek aan Brazilië eerder deze maand. 

Benedictus had tijdens een bisschoppenconferentie in São Paolo gezegd dat de katholieke kerk zich niet had opgedrongen aan de oorspronkelijke bewoners, en dat de indianen de priesters hadden verwelkomd omdat ze "in stilte naar het christendom verlangden". Het omarmen van de kerk heeft hen gezuiverd volgens de kerkleider.

Die woorden kwamen Benedictus op een storm van kritiek te staan. Vooral president Chávez van Venezuela haalde hard uit. De paus was ongevoelig voor de "holocaust onder de indianen", stelde Chávez. Miljoenen indianen zijn omgekomen als gevolg van de Europese kolonisatie na de landing van Columbus op het continent in 1492. 

Glorieus verleden

Ook indiaanse leiders in Brazilië zeiden beledigd te zijn door de "arrogante en oneerbiedige" opmerkingen.

Vandaag erkende de Benedictus dat het bekeren van het Amerikaanse continent de indianen ook veel leed heeft berokkend. Hij gaf toe dat de inheemse bewoners vaak zijn mishandeld tijdens de kolonisatie. 

"Bij de herinnering aan een glorieus verleden kunnen de schaduwen die gepaard gingen aan de evangelisatie van het Latijns-Amerikaanse continent niet worden vergeten", zei hij. 

"Het is zelfs niet mogelijk het lijden te vergeten, het onrecht dat de inheemse bevolking door de kolonisten is aangedaan, wier fundamentele mensenrechten met voeten werd getreden." 

Geen excuses

De paus ging echter niet zover dat hij zijn excuses aanbood voor zijn uitspraken in Brazilië, zoals onder anderen Chávez had geëist. 

Het is niet de eerste keer dat de paus voor opschudding zorgt. In september vorig jaar reageerden moslims over de hele wereld woedend op uitspraken over de islam, die hij leek voor te stellen als een irrationele door geweld aangetaste godsdienst. Later zei hij te betreuren dat hij met zijn woorden mensen pijn had gedaan.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio