Ruzie over uitlevering in zaak-Litvinenko

Rusland en Groot-Brittannië zijn elkaar in de haren gevlogen over een verzoek van Londen om uitlevering van Andrej Loegovoj. 

Britse aanklagers verdenken de Russische zakenman van moord op Alexander Litvinenko, die vroeger voor het Kremlin spioneerde. 

Minister van Buitenlandse Zaken Margaret Beckett riep Moskou vanochtend op alles in het werk te stellen om Loegovoj aan de Britse justitie over te dragen. Rusland heeft daar meteen afwijzend op gereageerd.

Criticus

Litvinenko, die na zijn spionageperiode uitgroeide tot criticus van het Kremlin, stierf in november in Londen na te zijn vergiftigd met het zeer radioactieve polonium 210.

Er is voldoende bewijs tegen de ex-KGB'er Loegovoj om hem wegens "deze buitengewoon ernstige misdaad" aan te klagen, aldus openbaar aanklager Sir Ken Macdonald. 

Vervolging is "duidelijk in het belang van het publiek", aldus Sir Ken. Eenmaal in Groot-Brittannië kan Loegovoj volgens hem snel voor de rechter worden gebracht.

Paspoort

Moskou heeft laten weten dat de Russische grondwet niet toestaat dat burgers voor vervolging aan andere landen worden overgedragen. 

Op zijn sterfbed beschuldigde Litvinenko (43), die ook een Brits paspoort had, president Vladimir Poetin van de moord. Moskou heeft die claim afgedaan als onzin.

De affaire heeft de verhoudingen tussen Londen en Moskou vertroebeld. Loegovoj, die Litvinenko ontmoette op de dag dat hij werd vergiftigd, heeft elke betrokkenheid altijd categorisch ontkend.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio