Nicolas Sarkozy is vandaag begonnen aan zijn vijfjarige termijn als president van Frankrijk. Na een korte ceremonie in het Elysée-paleis in Parijs hield hij zijn eerste toespraak als staatshoofd.
Met 21 saluutschoten werd het presidentschap ingeluid. Behalve de sleutels van het Elysée, het presidentiële paleis, kreeg Sarkozy ook de ambtelijke eretekens en de geheime lanceercodes van Frankrijks kernwapens overhandigd.
De centrum-rechtse Sarkozy, die op 6 mei zijn socialistische rivale Ségolène Royal met 53 procent van de stemmen versloeg, kwam om 11.00 uur aan bij het Elysée, en werd begroet door Jacques Chirac.
Cecilia
De nieuwe president werd vergezeld door zijn vrouw Cecilia en hun kinderen. De echtgenote van Sarkozy vertoonde zich dit jaar nauwelijks in het openbaar, wat leidde tot aanhoudende speculaties over het huwelijk. Maar tijdens de ceremonie was daar niets van te merken - blijkens een kus en een liefdevolle aai van Sarkozy over Cecilia's wang.
De nieuwe president sprak de genodigden in het paleis toe in een speech met veel nadruk op de hervormingen die hij door wil voeren. "Stilstand is een gevaar voor Frankrijk in een snel veranderende wereld. We moeten risico's durven nemen en resultaten bereiken."
Opgave
Sarkozy roemde zijn voorgangers Pompidou, Giscard d'Estaing, Mitterrand en Chirac, en noemde zijn dienstbaarheid aan Frankrijk een plicht.
"Frankrijk is een groot volk met een grote historie. De Fransen hebben altijd de moed gevonden om te veranderen en te geloven in een betere toekomst. Ik heb niet het recht hen teleur te stellen."
Na de ceremonie in het paleis vertrok hij per auto, begeleid door de Republikeinse Garde te paard, voor een rijtoer via de Champs Elysées naar de Arc de Triomphe. Daar legde hij een krans bij de tombe van de onbekende soldaat.
Vervolgens bracht hij een eregroet aan 35 jonge verzetsstrijders die kort voor de bevrijding van Parijs in 1944 door de Duitsers werden gefussilleerd.
François Fillon
De 52-jarige nieuwe president bracht vanavond meteen al een bezoek aan Berlijn, voor een diner met bondskanselier Merkel.
Het kersverse staatshoofd wil daarmee net als zijn voorgangers het belang van de Frans-Duitse samenwerking onderstrepen.
Sarkozy zal naar verwachting donderdag een nieuwe premier benoemen. Vermoedelijk wordt dat de gematigde conservatief François Fillon.
Fillon zal een kabinet leiden dat snel met hervormingen moet beginnen. Waarschijnlijk telt het kabinet van 15 ministers ongeveer evenveel mannen als vrouwen, en mogelijk zijn er ook linkse bewindslieden bij.
Afscheid
Gisteravond nam Jacques Chirac in een korte televisie-toespraak afscheid van het Franse volk. Hij is 12 jaar president geweest.
De 74-jarige Chirac zei trots te zijn op wat hij heeft bereikt als president, en hij riep de Fransen op tot eenheid. "Een natie is als een familie. Deze band die ons verenigt is ons kostbaarste bezit."
Het vertrekkende staatshoofd zei in de sobere speech van vijf minuten vertrouwen te hebben in de toekomst van het land en in Sarkozy. "Hij wil met heel zijn hart dit land vooruit helpen, op de wegen van de toekomst."
Chirac verhuist naar een nieuwe woning in Parijs, mogelijk met het sombere vooruitzicht op 16 juni gehoord te worden over een schandaal rond de financiering van zijn partij. Als president genoot Chirac immuniteit en kon hij niet bevraagd worden over de affaire.

»