Turken protesteren tegen Gül

In Istanbul hebben honderdduizenden Turken gedemonstreerd tegen presidentskandidaat Abdullah Gül. De betogers schreeuwden dat het land een seculiere staat moet blijven en eisten het aftreden van de islamitisch georiënteerde regering van premier Erdogan. 

Erdogan schoof eerder deze week zijn minister van Buitenlandse Zaken Gül naar voren als presidentskandidaat. Veel Turken vrezen dat Gül als president het seculiere karakter van Turkije zal uithollen. 

Gül is net als premier Erdogan lid van de regerende AK-partij die in het parlement de meerderheid heeft. Het parlement kiest de president. Afgelopen vrijdag was de eerste stemronde, maar toen haalde Gül niet de benodigde tweederde meerderheid wegens een boycot van de oppositie. 

Waarnemers gaan er overigens vanuit dat Gül uiteindelijk wel voldoende stemmen zal krijgen, onder meer omdat bij volgende stemrondes de eisen soepeler zijn om te worden verkozen. 

Oplopende spanningen

De demonstratie in Istanbul vond plaats te midden van de oplopende spanningen tussen de regering en het leger, dat traditioneel het seculiere karakter van Turkije bewaakt. Vrijdagavond liet het leger weten zich "grote zorgen" te maken over de presidentsverkiezing. In een reactie daarop waarschuwden de Turkse regering, en ook de Europese Unie, dat het leger zich niet met de politiek moet bemoeien. 

Gül heeft vanochtend op televisie gezegd dat hij ondanks de demonstraties gewoon presidentskandidaat blijft. "Het is niet aan de orde dat mijn kandidatuur wordt ingetrokken", aldus Gül. 

Twee weken geleden vond er overigens ook al een grote demonstratie plaats tegen de regering. Toen was vooral premier Erdogan mikpunt van de kritiek. Toen leek het er nog op dat Erdogan zich kandidaat zou stellen voor het presidentschap. 

Maar tot verrassing van velen schoof hij zijn minister van Buitenlandse Zaken Gül naar voren. In het buitenland geldt Gül als gematigd, in vergelijking met  Erdogan, maar in de ogen van veel Turken heeft Gül dezelfde politieke agenda als Erdogan.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio