Paul Wolfowitz, de president van de Wereldbank, is niet van plan op te stappen vanwege de controverse rond zijn persoon. De Amerikaanse topman van de organisatie ligt onder vuur over het bevoordelen van zijn vriendin, die ook bij de bank werkte.
"De bank heeft belangrijk werk te doen, en ik zal daar mee doorgaan", zei Wolfowitz tijdens een persconferentie waarin de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds hun plannen voor het komende jaar uiteenzetten.
De bijeenkomst was bedoeld om uiteen te zetten hoe de Wereldbank en het IMF armoede in de wereld trachten te bestrijden, maar hij werd volledig overschaduwd door het schandaal rond Wolfowitz.
Verschillende Europese landen, Groot-Brittannië en Duitsland voorop, betogen dat het schandaal de Wereldbank dreigt te verlammen. De Nederlandse minister Koenders zei zondag dat de rel de bank in een crisissituatie heeft gebracht die snel moet worden opgelost.
Geloofwaardigheid
Samen met zijn Duitse collega liet hij een tekst toevoegen aan de slotverklaring van het zogeheten Development Committee van de Wereldbank. "De geloofwaardigheid van de bank, evenals de motivatie van het bankpersoneel, moet hoog blijven", stellen de ministers.
Ook het personeel van de Wereldbank laat zich niet onbetuigd. Een vertegenwoordiging van het personeel riep Wolfowitz na de persconferentie op zijn functie neer te leggen.
De rel draait om Shaha Riza, de vriendin van Wolfowitz. In 2005, kort na zijn aantreden, zorgde hij voor de Wereldbank bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gestationeerd. Daar kreeg ze promoties en salarisverhogingen die volgens de leiding van de bank niet strookten met het beleid van de bank.
De affaire is extra pijnlijk voor de Wereldbank, omdat de organisatie zich inzet om corruptie te bestrijden in ontwikkelingslanden.
Misleidende informatie
Volgens Wolfowitz is er de afgelopen dagen veel " misleidende informatie" verspreid. Hij wees erop dat hij bij zijn aantreden had aangeboden het contact te beperken met Riza, die toen op de Midden-Oosten-afdeling van de Wereldbank werkte. Volgens de Washington Post Ging het daarbij echter niet om beroepsmatige contacten.
Vooralsnog geniet Wolfowitz de steun van het Witte Huis. De VS, Groot-Brittannië en Frankrijk willen een onderzoek door het bestuur van de bank afwachten voordat ze een definitief standpunt innemen.
Deel deze pagina