Bankpresident Wolfowitz onder vuur

Paul Wolfowitz, de president van de Wereldbank, heeft onvoorzichtig en onverstandig gehandeld door zijn ex-vriendin aan een goed betaalde baan te helpen. 

Dat concludeert een onderzoekscommissie van de Wereldbank onder leiding van de Nederlander Herman Wijffels. Wijffels is namens Nederland en een aantal andere landen bewindvoerder bij de bank.

Volgens de commissie had Wolfowitz zijn vriendin, Shaha Riza, nooit een promotie en een fikse salarisverhoging mogen geven zonder het bestuur van de bank of de ethische commissie daarbij te betrekken.

Integriteit

De Amerikaan zou hiermee de regels hebben overtreden en de integriteit van de bank hebben geschaad. En dat terwijl Wolfowitz zich de afgelopen jaren juist sterk heeft gemaakt voor de strijd tegen corruptie.

Volgens Wijffels heeft Wolfowitz door zijn optreden niet alleen zichzelf, maar ook de positie van de bank beschadigd.  

Collega's van Wolfowitz bij de Wereldbank hebben hem daarom donderdag opgeroepen te vertrekken. Het bestuur beraadt zich nu over de toekomst van Wolfowitz. Een besluit wordt spoedig verwacht.

De affaire komt voor de Wereldbank erg ongelegen. Dit weekend wordt in Washington de voorjaarsbijeenkomst gehouden van de Wereldbank en het IMF.

Ontkend

De president van de bank ontkende aanvankelijk dat hij zijn vriendin had bevoordeeld, maar heeft inmiddels zijn excuses aangeboden voor zijn handelwijze. 

"Ik heb een fout gemaakt, en dat spijt me", zei Wolfowitz. "Maar ik vraag ook uw begrip. Het was niet alleen een pijnlijk persoonlijk dilemma, ik was op dat moment net nieuw bij de Wereldbank en moest me begeven op onbekend terrein."

Riza werkt in verband met hun relatie inmiddels op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, maar ze wordt nog steeds betaald door de Wereldbank. Haar salaris is sinds haar vertrek steeds meer gestegen. Met 200.000 dollar verdient ze nu meer dan de minister van Buitenlandse Zaken, Condoleeza Rice.

Armoede

De Wereldbank verstrekt leningen, giften en technische ondersteuning om ontwikkelingslanden te helpen bij de armoedebestrijding.

Wolfowitz werd voor de functie van president van de Wereldbank voorgedragen door president Bush. Daarvoor werkte hij op het Pentagon, waar hij één van de architecten van de oorlog in Irak was. Dat hij er als president bij de Wereldbank ook nauwe banden met de regering-Bush op nahield, leverde hem eerder al veel kritiek op.

Het Witte Huis heeft vrijdag herhaald dat Wolfowitz nog altijd de volledige steun geniet.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Eerste Journaal in nieuw decor Video Het NOS Journaal van zondag 27 mei om 12.00 uur. Rob Trip presenteert het eerste NOS Journaal in...27 mei 2012, 142 keer afgespeeld
  • » Lady Gaga zegt concert Indonesië af Video Lady Gaga heeft haar concert in Indonesië afgezegd, na dreigementen van moslimfundamentalisten. Er...27 mei 2012, 226 keer afgespeeld
  • » Euphoria bij het Songfestival Video Zweden is de winnaar van het Eurovisiesongfestival. De zangeres heet Loreen en het winnende nummer...27 mei 2012, 435 keer afgespeeld

Meer video en audio