De Japanse premier Shinzo Abe heeft officieel zijn excuses aangeboden voor de inzet van zogeheten troostmeisjes door Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Ongeveer 200.000 meisjes werden tijdens de oorlog ontvoerd om onder dwang voor Japanse militairen in bordelen te werken.
Eerder deze maand kwam Abe zwaar onder vuur te liggen toen hij zei dat niet bewezen is dat de Japanse regering en het leger betrokken waren bij de ontvoeringen en verkrachtingen. Die opvatting stond haaks op een Japanse verklaring uit 1993, de zogenaamde Kono-verklaring, waarin het bestaan van de troostmeisjes wel werd erkend.
Sympathie
Het kwam Abe te staan op woedende reacties, vooral uit Zuid-Korea en China, waar veel troostmeisjes vandaan kwamen. Ook Nederland reageerde verontwaardigd. Onder de troostmeisjes waren ook Nederlandse vrouwen uit het toenmalige Nederlands-Indië. Minister Verhagen riep de Japanse ambassadeur op het matje om uitleg te geven.
"Ik bied hier en nu mijn excuses aan als premier. Het is zoals het staat in de Kono-verklaring", zei Abe voor een parlementair commissie. "Zoals ik vaker heb gezegd, ik heb compassie met de mensen die hebben geleden, en ik bied excuses aan voor het feit dat ze toen in die situatie zijn gebracht."
Resolutie
Intussen spant het Amerikaanse Congreslid Michael Honda zich in om Japan met een resolutie op te roepen tot ondubbelzinnige excuses. Als die in het Congres in stemming wordt gebracht, gebeurt dat op zijn vroegst pas over enkele maanden, na een bezoek van de Japanse premier aan Washington.
Abe liet echter weten dat er geen nieuwe excuses zullen volgen, ook niet als de resolutie wordt aangenomen. Volgens de premier staat de resolutie vol fouten.
Groepen voormalige troostmeisjes strijden al jaren voor een schadevergoeding. Met steun van Japan is in 1995 wel een particulier fonds opgezet om de slachtoffers ieder zo'n 13.000 euro te geven, maar veel vrouwen weigeren dat omdat ze vinden dat de Japanse regering haar verantwoordelijkheid moet nemen en de schade direct moet vergoeden.
Deel deze pagina
»
»
»