Italiaanse regering gevallen

De Italiaanse regering is opgestapt. Premier Prodi heeft zijn ontslag aangeboden aan president Napolitano en die heeft het aanvaard.

De aanleiding voor de val van het kabinet is een stemming in de senaat, waarbij het buitenlandse beleid van D'Alema werd afgewezen. 

Struikelblokken waren de plannen van D'Alema om de ruim 1900 Italiaanse militairen in Afghanistan te houden en de uitbreiding van de Amerikaanse basis in Italië. De deel van Prodi's eigen coalitie was daar tegen. 

158 Senatoren stemde voor de motie, terwijl 160 nodig is voor een meerderheid. Daarna volgde in de senaat een luide roep van de oppositie om aftreden.

Reden

Voor premier Prodi was er geen constitutionele reden om het ontslag van zijn kabinet aan te bieden, maar de minister van buitenlandse zaken had vooraf gezegd dat het kabinet zou aftreden als zijn beleid niet werd gesteund.

Hoewel president Napolitano het ontslag heeft aanvaard sluit dat niet uit dat hij Prodi vraagt om een nieuwe regering te vormen. Napolitano praat donderdag met de fractieleiders. 

Leiders van Prodi's centrum-linkse coalitie hebben al gevraagd om een doorstart van het kabinet. Ze hopen dat Prodi opnieuw premier wil worden met kleine wijzigingen in zijn kabinet. 

"Ik hoop dat de komende gesprekken vruchtbaar zijn en dat de lucht wordt geklaard, zodat er genoeg steun is om een nieuwe regering te vormen", zei leider Dario Francescini van de Olijfcoalitie.

Prodi zelf voelt ook wel voor een doorstart, als hij op genoeg steun in het parlement kan rekenen

kabinet

Het centrum-linkse kabinet van premier Prodi was negen maanden aan de macht. In april vorig jaar won Prodi nipt de verkiezingen van oud-premier Berlusconi.

Het was de zestigste Italiaanse regering in zestig jaar tijd.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 4414 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 3444 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 4509 keer afgespeeld

Meer video en audio