Videobeelden vanuit de cockpit van een Amerikaans gevechtsvliegtuig hebben tot beroering geleid in Groot-Brittannië. Op de beelden is de onbedoelde Amerikaanse aanval op een Brits konvooi in Zuid-Irak te zien en is het commentaar van de piloten te horen.
De Britse krant The Sun zegt dat het cockpit-filmpje uit maart 2003 stamt, en dat het Britse ministerie van Defensie de beelden niet wilde vrijgeven. The Sun heeft het nu verspreid onder tv- en radiozenders. Tijdens het filmpje zijn de piloten van twee verschillende A-10 gevechtsvliegtuigen te horen die schrikken als ze te horen krijgen dat er sprake is van een 'blue-on-blue'-situatie, ofwel een friendly fire-incident.
De cel in
Bij de ongelukkige aanval viel één dode, de 25-jarige Brit Matty Hull die in een tank zat toen het konvooi werd aangevallen. De piloten spreken over de mogelijkheid dat ze de gevangenis in moeten voor het incident. " Ik word misselijk", zegt een van hen na de melding. Vervolgens zegt de ander: "We gaan de cel in, man."
De zaak veroorzaakt ophef in Groot-Brittannië omdat de het bestaan van de video lange tijd is ontkend. Het Britse leger had de weduwe van Hull verzekerd dat er geen beelden waren. Ze noemt het een schande dat de beelden nu alsnog opduiken.
Lijkschouwer
Dat het beeldmateriaal bestond bleek vorige week, tijdens een gerechtelijk onderzoek naar de dood van Hull. Toen maakte de lijkschouwer bekend dat de bewuste band centraal staat in de zaak. Het Britse ministerie van Defensie liet echter weten dat de band niet mocht worden vrijgegeven omdat de Amerikanen het materiaal als geheim hadden bestempeld. Daarop werd de hoorzitting verdaagd.
De VS heeft de video niet vrijgeven omdat ze deel uitmaakten van een onderzoek, zei een woordvoerster van het Pentagon. Nu de beelden toch zijn verspreid, houdt de Amerikaanse regering degene die achter het lek zat verantwoordelijk en kan diegene worden vervolgd.
Deel deze pagina

»
»
»