Niet iedereen juichte toen in de bodem van de Waddenzee aardgas werd aangetroffen. Milieubezwaren hielden de productie jarenlang op, maar vanaf maandag stroomt Waddengas naar buiten.
De kubieke meters komen bij het Friese Moddergat aan land uit een 'winput' die er al meer dan tien jaar ligt. Dat deze winput tot nu toe niet is gebruikt, komt door de vrees dat productie van aardgas de kwetsbare natuur in het Waddengebied zou aantasten.
De milieuorganisaties zijn nog steeds niet overtuigd van de onschadelijkheid van de aardgaswinning, maar vorig jaar gaf het kabinet toestemming om met de exploitatie te beginnen.
'Risico's verwaarloosbaar'
Aanleiding waren bevindingen van de commissie-Meijer, die in 2004 vaststelde dat de "risico's verwaarloosbaar klein" zijn. Andere activiteiten, zoals de kokkelvisserij, geven volgens de commissie meer kans op milieuschade.
Moddergat heeft niet helemaal de primeur voor aardgas uit de Wadden, want sinds de jaren tachtig is er al een winput op Ameland in gebruik. Het aardgas dat hier wordt gewonnnen, komt vooral uit de Noordzeekant van het eiland.
Maar elders zit verspreid in enkele velden nog zeker 20 miljard kubieke meter. Een dergelijke bodemschat wordt tegenwoordig in Nederland niet snel meer aangetroffen.
Bodemdaling
De NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij), die de Nederlandse aardgasvelden exploiteert, zal in het Waddengebied "de hand aan de kraan" houden.
"Dankzij de aanvoer van slib door eb en vloed wordt de bodemdaling als gevolg van de gaswinning in de Waddenzee weer goedgemaakt. We zullen de aardgaswinning aanpassen aan de snelheid waarmee de natuur de bodemdaling kan herstellen", zegt een woordvoerder van de NAM.
De winput die bij Moddergat boven de grond komt, is vanaf het vaste land gedeeltelijk schuin onder de bodem van de Waddenzee geboord.
Behandelstation
Vanuit Moddergat wordt het "ruwe" materiaal (aardgas vermengd met water) via een zeven kilometer lange leiding naar een behandelstation in Anjum geperst. Daar wordt het gas geschikt gemaakt voor gebruik door particulieren en bedrijven.
De komende tijd wordt ook een winput in gebruik genomen in Vierhuizen en drie winputten in Lauwersoog, beide in Groningen.
Er is een kans dat de aardgaswinning toch nog moet worden beëidingd, omdat de Vogelbescherming een bodemprocedure heeft aangespannen tegen de exploitatie.
De vogelliefhebbers beschouwen de Waddenzee als het belangrijkste vogelgebied van Nederland en als zodanig is het een belangrijke schakel in de Oost-Atlantische trekroute. Volgens de Vogelbescherming wordt te gemakkelijk over de mogelijke gevolgen van de gaswinning voor de natuur heengestapt.
Deel deze pagina
»
»
»