Steeds meer mensen met schulden

Het aantal mensen met een problematisch hoge schuld is de afgelopen vijf jaar verdubbeld tot 46.000.

Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NVVK). Ook vorig jaar ging de stijging door: in 2006 meldden zich 3000 mensen meer aan voor een schuldenregeling dan in het jaar daarvoor.

Niet alleen het aantal mensen dat in financiële moeilijkheden zit stijgt, maar ook de hoogte van de schuldbedragen. In 2004 was dat gemiddeld 16.000 euro, maar dat is opgelopen naar 22.000 euro.

Volgens voorzitter Ger Jaarsma van de NVVK hebben veel mensen weinig financiële speelruimte door stijgende lasten aan de ene kant en de wens om mee te doen met het consumptiepatroon aan de andere kant.

Reclame

"Iedereen ervaart de druk van de reclame", zegt Jaarsma. De indringende en verleidelijke manier waarop de consument wordt overgehaald om bepaalde uitgaven te doen, trekt ook mensen over de streep die het niet kunen betalen. 

Veel huishoudens bezwijken volgens Jaarsma voor de suggestie van adverteerders dat je jezelf tekort doet als je de hand op de knip houdt. "Je moet reclame niet verbieden, maar wel aanpassen. Het mag niet zo zijn dat je stom bent als geen lening afsluit." 

Iemand die krap zit doordat hij te veel (op de pof) heeft gekocht, zit volgens Jaarsma al snel in de problemen. "Als je een maand de huur niet kunt betalen, zit je gauw in een kritieke toestand. De volgende maand moet je dubbel betalen en dan cumuleert het snel."

Jongeren

De meeste schulden (55 procent) zitten bij mensen tussen 25 en 45 jaar, maar de toename van de schulden doet zich voor in alle leeftijdsgroepen. Bij jongeren onder de 23 jaar is de stijging 8 procent.

De stijging van het aantal schuldgevallen lijkt niet te passen in de economische groei en bloei waarin we zitten, maar volgens Jaarsma kan niet iedereen daar van profiteren. "De huur is gestegen maar de huurtoeslag niet, uitkeringen zijn een aantal jaren bevroren en de energieprijzen gaan omhoog."

Opvallend is dat veel mensen die ooit schulden hebben gehad na verloop van tijd weer in de problemen raken. Dit verschijnsel pleit volgens de NVVK voor meer nazorg en prefentie. "Wij hebben daarvoor een programma klaarliggen", zegt Jaarsma. Hij hoopt op geld van de overheid om dat uit te voeren.

Internet

Overigens steken de meeste Nederlandse consumenten zich niet dieper in de schulden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het totale bedrag aan consumptief krediet vorig jaar gelijk gebleven.

De postorderbedrijven bevestigen deze trend. De uitstaande bedragen nemen volgens de thuiswinkeliers zelfs af, mede doordat steeds meer via internet wordt verkocht. Doorgaans wordt dan vooraf betaald.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3996 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 3039 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 4117 keer afgespeeld

Meer video en audio