Tientallen brieven Otto Frank ontdekt

In een archief in New York zijn tientallen brieven gevonden van de vader van Anne Frank. De brieven waren geadresseerd aan vrienden, familie en overheidsinstanties in de Verenigde Staten. 

Het gaat om in totaal tachtig brieven. De eerste is geschreven in april 1941 toen net de eerste razzia's waren gehouden. De laatste in december 1941, toen Duitsland Amerika de oorlog verklaarde. 

Uit de brieven blijkt dat Otto Frank wanhopig probeerde om met zijn gezin uit het bezette Nederland weg te komen. Hij onderzocht de mogelijkheden om via Spanje naar het neutrale Portugal te gaan, vroeg visa aan voor Parijs en probeerde een overtocht te boeken naar Cuba of de VS. 

Onderduiken

Al zijn pogingen mislukten, waardoor het gezin Frank in juli 1942 moest onderduiken op de Prinsengracht in Amsterdam. In 1944 werden ze verraden en gearresteerd door de Duitsers. Alleen Otto Frank overleefde de oorlog. 

Waarschijnlijk heeft Otto Frank op zijn visumverzoeken aan de Amerikaanse overheid zelfs nooit een reactie gekregen. Mogelijk omdat het lot van de joden geen prioriteit had.

De brieven werden twee jaar geleden al ontdekt door een vrijwilligster van het YIVO Instituut voor Joods Onderzoek in New York. De vondst werd gedurende anderhalf jaar stilgehouden, omdat het onderzoeksinstituut nog wilde uitzoeken hoe het zit met de rechten voor eventuele publicatie van de documenten. 

Volgens David Barnouw van het NIOD, het Nederland Instituut voor Oorlogsdocumentatie, ligt de copyright voor de brieven bij de erfgenamen van Otto Frank en dat is het Anne Frank Fonds in Bazel. 

Persconferentie

Het YIVO heeft laten weten dat de brieven tijdens een persconferentie op 14 februari worden getoond. Wat er daarna mee gebeurt en of de documenten ooit in het Anne Frankhuis in Amsterdam te zien zullen zijn, is onduidelijk. 

Barnouw noemt het een bijzondere vondst. "Het was al bekend dat Otto Frank probeerde Nederland te ontvluchten, maar nooit eerder werd zo duidelijk hoe intensief hij daarmee bezig is geweest." Volgens Barnouw weerspreekt het het beeld dat veel joden zich zonder veel verzet naar de concentratiekampen hebben laten afvoeren.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3996 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 3039 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 4117 keer afgespeeld

Meer video en audio