Staking Libanon ontaardt in geweld

In de Libanese hoofdstad Beiroet hebben duizenden stakers met brandende autobanden en andere obstakels de belangrijkste doorgaande wegen geblokkeerd. Ze gaven gehoor aan de oproep van de oppositie die het land met een algemene staking wil lamleggen. 

De 24-uursstaking liep uit op gewelddadige confrontaties met aanhangers van de regering, waarbij ook is geschoten.

Zeker circa honderd mensen liepen verwondingen op. Volgens de politie zijn er ook twee doden gevallen, één in Beiroet, en één in de kustplaats Tripoli, waar ook geprotesteerd wordt.

De oppositie heeft gezegd verdere acties af te blazen. De wegversperringen worden opgeheven en ook de weg naar het vliegveld wordt weer vrijgemaakt.

'Staatsgreep'

De tegenstanders van premier Siniora wilden met de staking zijn regering ten val brengen. Het was een escalatie van een al twee maanden durend protest tegen de huidige regering. 

Pro-Syrische groeperingen, waaronder Hezbollah, eisen nieuwe verkiezingen en een grotere stem in het bestuur van Libanon. Ook de vakbonden steunen de staking. Zij zeggen zich niet te kunnen vinden in de economische plannen van premier Siniora. 

Volgens Siniora, die wordt gesteund door de Verenigde Staten, waren de demonstranten uit op een staatsgreep. Hij herhaalde dinsdag in een tv-toespraak dat hij tegemoet zal komen aan hun eisen.

Wegversperringen

Door de wegversperringen, die overal in de stad waren opgericht, konden duizenden forensen hun werk niet bereiken. In de economische districten hing een vreemde onwerkelijke stilte. 

De staking kwam twee dagen voordat in Parijs een donor-conferentie voor Libanon wordt gehouden. De conferentie moet voorkomen dat het land economisch instort. 

Libanon heeft grote schulden en bovendien hebben Israëlische luchtaanvallen afgelopen zomer het land grote schade toegebracht. Premier Siniora heeft Hezbollah ervan beschuldigd de donorconferentie te saboteren.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Protesten Bahrein een jaar later Video Precies een jaar geleden begonnen op dat eilandstaatje in het Midden-Oosten protesten tegen het...15 feb 2012, 191 keer afgespeeld
  • » Proces Turks voetbalschandaal begonnen Video In Turkije is het proces over omkoping in de nationale voetbalcompetitie begonnen. Bijna 100 mensen...14 feb 2012, 1327 keer afgespeeld
  • » 'Timosjenko wordt gemarteld in cel' Video Tegen een oud-minister in Oekraïne is 4,5 jaar gevangenisstraf geëist wegens verduistering van...14 feb 2012, 3212 keer afgespeeld

Meer video en audio