Asielzoekers vaker verdacht

Asielzoekers worden vaker verdacht van een misdrijf dan Nederlanders. Van de asielzoekers met een verblijfsvergunning wordt 3,4 procent verdacht van criminele activiteiten, van asielzoekers die nog in procedure zijn 5,4 procent. Van de Nederlanders is dat 1,5 procent. 

Dat blijkt uit een rapport van het Onderzoeksprogramma Politie & Wetenschap, een onderdeel van de Politieacademie.

Asielzoekers in procedure worden wel minder vaak verdacht van criminele activiteiten dan veel andere allochtone groepen, zoals Antillianen (7,5%) of Marokkanen (6,1%). 

Verklaren 

In het onderzoek is ook geprobeerd te verklaren hoe het komt dat asielzoekers vaker in aanraking komen met de politie. 

Het heeft volgens de onderzoekers te maken met het feit dat zij langdurig in asielzoekerscentra verblijven, waar het leven voor een groot deel bestaat uit afwachten. Ook onverwerkte trauma's uit het verleden kunnen een rol spelen. 

Asielzoekers plegen vooral delicten om in hun levensonderhoud te voorzien of om een verslaving te bekostigen. 

Snelle beslisprocedure

Volgens Politie & Wetenschap ondersteunen de onderzoeksresultaten de noodzaak van een snelle beslisprocedure. Langdurig verblijf in de opvang bevordert criminaliteit. En betrokkenheid bij criminaliteit neemt snel toe als men geen verblijfsrecht heeft. Dat pleit voor een effectief terugkeerbeleid. 

Directeur Huizing VluchtelingenWerk Nederland vindt ook dat veel leed kan worden voorkomen met een kortere asielprocedure, maar ook met meer mogelijkheden voor asielzoekers om te kunnen werken. 

"Als daarnaast het terugkeerbeleid effectiever wordt, zodat mensen niet meer op straat komen te staan, is het risico tot een vergrijp een stuk kleiner", aldus Huizing.

Zonder geweld 

Huizing wijst ook op de aard van de misdrijven waarvan asielzoekers worden verdacht. "In de meeste gevallen gaat het om vermogensdelicten zonder geweld, zoals winkeldiefstallen. Zo'n vergrijp is natuurlijk niet goed te praten, maar wel te verklaren gezien de vaak minimale omstandigheden waarin de asielzoekers leven."

De asielzoekers die zijn onderzocht, vroegen tussen 1995 en 2004 asiel aan, in totaal 235.000. In 2005 hadden 108.000 van hen een formele status gekregen of waren nog in procedure. 

Van de overige 126.000 werd de aanvraag afgewezen. De politieacademie schat het aantal asielzoekers van wie de asielaanvraag is afgewezen, maar toch nog in Nederland verblijft, op 24.000. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3951 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2993 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 4066 keer afgespeeld

Meer video en audio