De omstreden Scientology Church opende zaterdag een nieuwe kerk in Berlijn. Het zes verdiepingen tellende gebouw is het grootste centrum in Duitsland.
Zo'n 1500 mensen woonden de opening bij, onder wie Hollywood-actrice Anne Archer. Tom Cruise, de bekendste voorvechter van het Scientology-gedachtegoed, liet onverwacht verstek gaan.
De acteur bezoekt wereldwijd ministers en ambassadeurs om te pleiten voor een tolerante benadering van zijn religie.
Niet iedereen is blij met de opening van de nieuwe kerk. Buiten stonden omwonenden met plakkaten met daarop de tekst "Hersenspoeling, nee dank u!".
Ook Berlijnse politici hebben moeite met het zendingswerk van de beweging. Zij willen dat Scientology onder toezicht van de binnenlandse veiligheidsdienst wordt gesteld.
Dianetica
De Scientology Church is internationaal een omstreden genootschap. In de jaren '50 van de vorige eeuw stichtte de Amerikaanse auteur L. Ron Hubbard deze kerk. Hij ontwikkelde de leer van de dianectica, een volgens Hubbard wetenschappelijke methode om de mens tot zelfverheffing te brengen.
Vaak klinkt echter het verwijt dat Scientology een sekte is die haar leden financieel uitkleedt en ze psychisch afhankelijk maakt.
De kerk werft nieuwe leden op straat en zou proberen gelovigen op invloedrijke posities in de samenleving te krijgen. In de geschriften van Hubbard zou de democratie als staatsorde worden afgewezen.
Om die reden staat Scientology in Duitsland onder toezicht van de veiligheidsdiensten. Het genootschap, dat volgens cijfers van de veiligheidsdienst in Duitsland rond de 6000 leden telt, is niet als kerk erkend. In de meeste deelstaten heeft ze dan ook beperkte bewegingsruimte.
Behalve in Berlijn. Tot tweemaal toe spande Scientology met succes een rechtzaak aan tegen de stadstaat Berlijn. Pogingen om de kerk onder toezicht te stellen zijn daarmee sinds 2003 onmogelijk. Volgens de rechter was onvoldoende duidelijk of Scientology activiteiten organiseerde die Berlijn konden schaden.
Kortzichtig
Waar dat gebrek aan toezicht toe heeft kunnen leiden, weet inmiddels ook senator van Binnenlandse Zaken Erhardt Körting van de SPD. Hij moest in de krant lezen dat Scientology een nieuw gebouw betrok.
Voor de Berlijnse fracties van CDU en FDP dan ook aanleiding om Körting kortzichtigheid te verwijten. Zij dringen aan op een nieuwe poging om Scientology onder toezicht van de veiligheidsdiensten te krijgen.
Körting doet daarover nog geen toezeggingen. Pas als de situatie daar om vraagt, wil hij opnieuw kijken wat de mogelijkheden zijn. Daarvoor zal dan de Berlijnse grondwet gewijzigd moeten worden. De vraag is of alleen Scientology zo'n grote ingreep rechtvaardigt.
Klachten
In het Berlijnse stadsdeel Charlottenburg, waar het nieuwe centrum ligt, zijn de reacties verschillend. Sommige buurtbewoners zijn boos, maar anderen laat de komst van de nieuwe kerk koud.
Stadsdeelburgemeester Monica Thieme ziet zich dan ook niet genoodzaakt om maatregelen te treffen.
"De pers bericht momenteel uitgebreid over de komst van Scientology. De mensen kunnen zich zo voldoende informeren over wat dat betekent. Ik vind dat dat genoeg moet zijn."
Wel wil de gemeente zorgen voor informatievoorziening op de scholen in de buurt. Leerlingen, ouders en personeel weten dan waarop ze zich moeten voorbereiden.
Deel deze pagina
»
»
»