In de Amerikaanse media komen steeds meer details naar buiten van de nieuwe Irak-strategie van president Bush. The New York Times citeert vandaag anonieme overheidsfunctionarissen die de laatste hand leggen aan de plannen.
Volgens de bronnen worden er al binnen één maand 20.000 manschappen naar Irak gestuurd. Zij worden vooral in Bagdad gestationeerd. De bedoeling is dat zij niet langer dan één jaar blijven.
Als tegenprestatie verwacht Bush dat de Iraakse premier al-Maliki ook extra troepen naar de hoofdstad stuurt om het sektarische geweld te beteugelen. Hoeveel extra Iraakse troepen de Amerikaanse regering in Bagdad wil hebben, is niet duidelijk.
Onderdeel van het Bush' nieuwe Irak-strategie is verder een werkgelegenheidsproject dat volgens de New York Times één miljard dollar gaat kosten. Met dat geld moeten Irakezen aan het werk geholpen worden. Zij moeten vooral scholen opknappen en straten gaan schoonmaken.
Twijfel
Waarschijnlijk maakt Bush zijn plannen woensdag bekend. Hij zal in de speech opnieuw zijn vertrouwen uitspreken in al-Maliki. Maar de New Yorkse krant citeert Witte-Huis-medewerkers die zich afvragen of al-Maliki wel in staat is om de sji'itische milities, die voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor het geweld in Irak, in de hand te houden.
Juist gisteravond zei al-Maliki zei dat alle sji'itische milities zullen worden uitgeschakeld. Het Iraakse leger heeft in Bagdad dertig gewapende opstandelingen gedood.
De Iraakse premier heeft alle kritiek op de executie van Saddam Hussein van de hand gewezen. Volgens hem was de ophanging geen politiek besluit, maar het resultaat van een eerlijk proces.
Democraten
Het is zeer de vraag of president Bush al zijn plannen voor Irak kan uitvoeren. In principe bepaalt de president in Amerika hoe er oorlog gevoerd moet worden. Dus als het nieuwe Democratische Congres het niet eens is met het sturen van 20.000 troepen, dan kan de president dat naast zich neerleggen. Vrijdagavond hebben de Democratische leiders van Congres, Nancy Pelosi en Harry Reid, Bush per brief opgeroepen om geen extra troepen naar Irak te sturen.
Anders ligt het met het geld. Het Congres moet wel toestemming geven voor extra uitgaven, zoals de één miljard die Bush wil hebben voor het werkgelegenheidsproject. Het is nog onduidelijk of de Democraten daarmee instemmen.

»
»
»