Huizenbezitters met een beleggingshypotheek moeten niet het idee hebben dat hun geld volledig wordt belegd.
Volgens de verzekeringsmaatschappijen wordt gemiddeld slechts 60 procent van de inleg belegd. Van de overige 40 procent betalen de verzekeringsmaatschappijen onder meer de overlijdensrisicoverzekering. De rest gaat op aan kosten voor tussenpersonen en de bank.
Beleggingshypotheken zijn verzekeringen waarmee een kapitaal wordt opgebouwd om de lening af te lossen, vaak in de hoop er meer aan over te houden voor de oude dag of een andere bestemming.
Omstreden
Beleggingshypotheken zijn de laatste tijd omstreden. Toezichthouder AFM velde vorige maand een hard oordeel over deze producten, na een onderzoek bij vier maatschappijen die daar vrijwillig aan hebben meegewerkt.
Volgens de AFM (Autoriteit Financiële Markten) zijn beleggingshypotheken ondoorzichtig en duur. Getallen heeft de AMF niet genoemd, maar nu komt de verzekeringswereld zelf met cijfers naar buiten. Het is voor het eerst dat het Verbond van Verzekeraars (VvV) inzicht geeft in de besteding van de inleg.
Na de kritiek van de toezichthouder staan consumentenorganisaties en advocaten klaar om schadeclaims in te dienen bij de verzekeringsmaatschappijen. "Advocaten spreken van honderden miljoenen euro's aan schadeclaims", zegt voorzitter Richard Weurding van het VvV.
Zakkenvullers
Weurding spreekt tegen dat verzekeraars zakkenvullers zijn. Volgens zijn berekening hebben de maatschappijen in de periode 2000 tot 2005 gemiddeld tussen de 0 en 0,7 procent overgehouden aan elke belegde euro. "Aan beleggingshypotheken wordt nauwelijks of niets verdiend."
Van de 40 procent kosten verdwijnt volgens het VvV éénvijde als provisies naar banken en tussenpersonen. Tweevijfde is de feitelijke verzekeringspremie, waar onder meer de overlijdensrisicoverzekering van wordt betaald. De rest gaat op aan kosten voor de aan- en verkoop van aandelen en administratiekosten bij de maatschappij zelf.
De Vereniging Eigen Huis (VEH) is niet verrast dat maar iets meer dan de helft van de inleg wordt belegd. "Het gaat om een gemiddeld cijfer, hetgeen kan betekenen dat er uitwassen zijn. Die moeten worden bestreden." VEH vindt wel dat de klanten gebrekkig worden voorgelicht. De belangenclub van huizenbezitters vindt dat duidelijker in beeld moet worden gebracht dat een groot deel van het geld niet wordt belegd.
Deel deze pagina
»
»
»